Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.10.2019, 00:00

Digitálne meny sprístupnia e-platby každému

Technológia blockchain, na ktorej stoja kryptomeny, prinesie elektronické platby do rúk ľuďom, ktorí ich doteraz nemohli využívať, hovorí v rozhovore pre HN Tim Murphy, generálny poradca Mastercard.

Digitálne meny sprístupnia e-platby každému
Zdroj: archív

Novinkou týchto dní je snaha Facebooku zaviesť vlastnú kryptomenu. Nedávno ste ukončili spoluprácu na tomto projekte. Vnímate ich ako konkurenciu?
Otázka libry, ako sa nazýva projekt Facebooku, bol v správach už niekoľko mesiacov. V istých ohľadoch ide o veľmi jednoduchú myšlienku. Facebook chcel používať kryptomeny a technológiou blockchain na vytvorenie nového spôsobu, ako ľudia môžu platiť, vrátane novej meny, ktorá je oddelená od mien, ako sú euro alebo dolár, ktorá by však bola nimi krytá. Bola to kombinácia súkromnej meny a platobnej služby, ktorá by využívala inovácie, ktoré prináša technológia blockchainu. Vo svete išlo o úplne novú myšlienku.


Akú úlohu v tomto projekte zohrávala vaša spoločnosť?
Mastercard bol oslovený Facebookom, aby sa stal súčasťou takzvanej Asociácie Libra. Pôvodne sme súhlasili, že sa zúčastníme, pretože si myslíme, že táto myšlienka má zmysel. Obzvlášť preto, že to môže byť spôsob, ako zvyšovať finančnú inklúziu vo svete. Naša firma túto myšlienku podporuje. Dnes ešte stále 1,7 miliardy ľudí nemá prístup k základným finančným službám. Dokonca aj tu na Slovensku predstavuje sivá ekonomika mimo elektronických platieb 10 až 15 percent HDP. Takže sú tu výzvy, ktoré treba vyriešiť, a my sme toto videli ako spôsob, ktorým by sa potenciálne niektoré z týchto výziev dali vyriešiť. Obzvlášť v krajinách, ktoré nemajú stabilnú menu, akou je euro. Takže si viete predstaviť, že v krajinách v Afrike, Latinskej Amerike, kde keď vaša fiat mena stráca hodnotu, tak iný menový a platobný systém by mohol byť zaujímavý. S librou sme urobili dosť práce za posledných pár mesiacov, v piatok (11. októbra) sme ohlásili, že sme sa rozhodli nepokračovať s touto myšlienkou v tomto čase.


Aký bol dôvod na ukončenie spolupráce z vašej strany?
Dôvod bol veľmi jednoduchý. Máme rozbehnutých viacero projektov, čo sa týka finančnej inklúzie. Vzhľadom na množstvo obáv zo strany regulátorov, ktoré boli vyjadrené o libre, sme sa rozhodli, že naše obmedzené zdroje budeme sústrediť na projekty, o ktorých vieme, že ich dokážeme uskutočniť. Libru budeme naďalej monitorovať. To bol dôvod, prečo sme sa rozhodli v tom

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.