Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.10.2019, 13:24 Aktualizované dňa 21.10.2019 o 15:32

Slovensko sa pod sankčné pásma dlhovej brzdy vlani nedostalo

Jesenná notifikácia Eurostatu zvýšila údaje slovenského dlhu a deficitu.

Slovensko sa pod sankčné pásma dlhovej brzdy vlani nedostalo
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Verejný dlh Slovenska sa vlani vplyvom revízie hrubého domáceho produktu (HDP) aj úpravy vykazovania niektorých položiek dostal na úroveň 49,4 percenta HDP, čo predstavuje medziročný pokles o 1,91 percentuálneho bodu (p. b.). Úroveň dlhu k HDP zostal mierne nad lokálnou dolnou sankčnou hranicou. Verejný dlh naďalej ostáva pod maastrichtskou hranicou 60 percent HDP a výrazne pod priemerom eurozóny, čo je 85,9 percenta HDP.

Jesenná notifikácia Eurostatu zvýšila údaje slovenského dlhu a deficitu. Podľa jarnej notifikácie bol dlh tesne pod 49 percentami HDP, čo by znamenalo úroveň pod sankčnými pásmami dlhovej brzdy.

Ako priblížila analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová, už na jar Eurostat zverejnil výhrady, čo sa týka poskytnutých dát vo výške 0,3 percenta HDP, ktoré nakoniec viedli k zvýšeniu minuloročného deficitu.

"Vlaňajší schodok verejných financií skončil na úrovni 1,06 percenta HDP, vyššie ako pôvodne rozpočtovaný deficit (0,8 percenta HDP), ako aj jarná notifikácia (0,7 percenta HDP)," vyčíslila.

K zmene podľa nej prispela aktualizácia údajov, nedávna benchmarková revízia HDP a tiež vyjasnenie klasifikácie niektorých výdavkov verejnej správy. "Výšku deficitu sektora verejnej správy negatívne ovplyvnilo najmä uznanie záväzku verejnej správy voči prevádzkovateľom jadrových zariadení v súvislosti s budúcim vyraďovaním jadrových zariadení a zaznamenanie systému podpory výroby energie z obnoviteľných zdrojov. Na druhej strane pozitívny vplyv na výšku deficitu v roku 2018 mala zmena vykazovania príjmov z predaja telekomunikačných licencií," konštatuje v správe Štatistický úrad .

Zdroj: Eurostat

​Pôvodne malo byť v tomto roku verejné hospodárenie vyrovnané. Naďalej priaznivý stav trhu práce však podľa analytičky nedokáže kompenzovať spomalenie rastu ekonomiky. "Rozpočet na rok 2019 počítal so značnými prebytkami ostatných subjektov verejnej správy a s pomerne vysokými nedaňovými príjmami, čo spolu s výpadkom príjmov zo zrušeného odvodu pre reťazce predstavuje riziko smerom nadol," skonštatovala Muchová.

Deficit verejných financií na rok 2019 preto odhaduje na 0,8 percenta - 1 percento HDP. Vzhľadom na opatrnejšie tempo rastu ekonomiky aj navrhované opatrenia na príjmovej a výdavkovej strane rozpočet predpokladá budúcoročný schodok rozpočtu na podobnej úrovni.

Ministerstvo financií (MF) SR potvrdilo, že rozpočet na rok 2018 bol postavený na deficite na úrovni 0,83 percenta HDP. Po aktualizácii informácií došlo k zmene výšky deficitu za uplynulý rok na úroveň 1,06 percenta HDP.

Revízia podľa ministerstva prehodnocovala celý rad údajov, spresnila metodické postupy a priniesla nové pohľady na makroekonomické ukazovatele. "Revízia sa pritom dotkla aj predchádzajúcich rokov, čo znamená, že 'prepísala' doteraz oficiálne vykazované historické údaje," skonštatoval rezort financií. Súčasne zopakoval, že aktualizácia údajov a metodické zmeny ovplyvnili aj výšku dlhu za rok 2018, ktorý dosiahol 49,4 percenta HDP, pričom predpokladaná úroveň v rozpočte verejnej správy na rok 2018 bola 49,9 percenta HDP.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.