Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.10.2019, 16:40

Hrubý národný dôchodok dosiahol v minulom roku cez 88,3 miliardy eur

Údaj o hrubom národnom dôchodku predstavuje dôchodky subjektov ekonomiky SR z tuzemska aj zo zahraničia. Údaj zároveň slúži ako podklad pre výpočet návrhu rozpočtu EÚ.

Hrubý národný dôchodok dosiahol v minulom roku cez 88,3 miliardy eur
Zdroj: Dreamstime

Slovenská republika spresnila a doplnila dáta o hrubom národnom dôchodku (HND) SR za roky 2010 až 2018. Informovalo o tom oddelenie komunikácie Štatistického úradu (ŠÚ) SR.

HND SR v roku 2018 dosiahol hodnotu 88,304 miliardy eur. Dáta o HND za predošlé obdobie od roku 2010 boli upravené podľa medzinárodnej metodiky v intervale od -0,9 percenta po +1,4 percenta HND z dôvodu zásadných úprav vyplývajúcich z veľkej revízie hrubého domáceho produktu (HDP) a rutinných metodických zmien.

Údaje o HND zverejňujú a spresňujú členské štáty EÚ vždy v pravidelnom jesennom termíne a predkladajú ich Európskej komisii a Eurostatu. Za SR dáta predkladá ŠÚ SR.

SR, ako aj všetky členské krajiny EÚ, poskytuje každý rok Európskej komisii (Eurostatu) údaje o HND a jeho zložkách v termíne k prvému októbru vrátane Správy o kvalite údajov o HND.

Kým údaj o HDP vyjadruje celkovú výkonnosť ekonomiky vytvorenú na území SR, údaj o HND predstavuje dôchodky subjektov ekonomiky SR z tuzemska aj zo zahraničia. Údaj o HND zároveň slúži ako podklad pre výpočet návrhu rozpočtu EÚ.

V najnovších údajoch sú zapracované výsledky veľkej benchmarkovej revízie, ktorú ŠÚ SR vykonal v septembri 2019 na základe použitia nových zdrojov a vylepšených metód v časovom rade rokov 2010 až 2017. Okrem toho sú zohľadnené zmeny v rokoch 2016 a 2017 z dôvodu rutinných úprav použitím aktualizovaných informácií zo štatistických a administratívnych zdrojov údajov.

Vplyv uvedených zmien na HND je vyčíslený v Správe o kvalite HND 2019. HND sa vypočíta z hodnoty HDP odpočítaním prvotných dôchodkov platených rezidentskými inštitucionálnymi jednotkami nerezidentským jednotkám a pripočítaním prvotných dôchodkov prijatých rezidentskými jednotkami zo zahraničia.

Prvotné dôchodky do zahraničia v sebe zahŕňajú odmeny zamestnancov, dôchodky z majetku a dane z produkcie a dovozu platené inštitúciám EÚ. Na druhej strane, prvotné dôchodky prijaté zo zahraničia zahŕňajú odmeny zamestnancov, dôchodky z majetku a subvencie z inštitúcií EÚ.

Uvedené informácie SR poskytuje podľa článku 2 Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) o harmonizácii hrubého národného dôchodku v trhových cenách. Viac informácií je možné získať na internetovej stránke ŠÚ SR.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.