Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.10.2019, 10:51

Aktivisti Greenpeace protestovali pred bratislavskou pobočkou Generali

Protestujúci chceli upozorniť na finančné väzby medzi poisťovňou a uhoľnými projektmi.

Aktivisti Greenpeace protestovali pred bratislavskou pobočkou Generali
Zdroj: Facebook/Greenpeace Slovensko

Niekoľko aktivistov Greenpeace vo štvrtok protestovalo pred pobočkou poisťovne Generali na Karadžičovej ulici v Bratislave. Chceli tak upozorniť na finančné väzby medzi poisťovňou a uhoľnými projektmi v Českej republike a v Poľsku.

Poisťovňa pre TASR povedala, že v sektore s uhlím nerealizuje žiadne nové investície a zaviazala sa ukončiť poistné krytie pre všetky poľské uhoľné bane.

Poisťovňa ohlásila minulý rok, že nebude podporovať uhoľné projekty, no napriek tomu udelila výnimky pre poľskú energetickú spoločnosť PGE a českú ČEZ, vysvetľujú svoju iniciatívu aktivisti.

"Generali síce oficiálne nepodporuje uhlie, ale vďaka výnimkám zo svojej politiky naďalej podporuje tieto firmy, ktoré chcú prevádzkovať uhoľné elektrárne a bane ešte desiatky rokov. Ak máme brať slová predstaviteľov poisťovne vážne, musia povedať jednoznačné nie uhliu," uvádza Greenpeace na svojej sociálnej sieti.

Katarína Kukurová z oddelenia komunikácie poisťovne Generali tvrdí, že skupina v rámci svojho portfólia odpredala aktíva súvisiace s uhlím vo výške dvoch miliárd eur.

"Z poistného hľadiska sa poisťovňa, okrem záväzku nezvyšovať už aj tak minimálnu expozíciu v tomto odvetví rozhodla nepoistiť žiadnu novú výstavbu uhoľných elektrární a uhoľných baní, a to ani súčasným klientom," povedala.

Ako informovala Kukurová, Generali minulý rok realizovala strategické kroky v oblasti ochrany prírody a klímy, predstavila aj svoju Environmentálnu stratégiu.

"V zmysle tohto záväzku je jej cieľom zvýšiť svoju angažovanosť v rámci ekologických a trvalo udržateľných odvetví a zároveň zodpovedne pristupovať k činnostiam súvisiacim s uhlím tak v oblasti investícií, ako aj poistenia," skonštatovala.

Greenpeace je toho názoru, že podporovať uhoľné projekty v čase klimatickej krízy je nezodpovedné a poisťovni transparentom pred budovou pripomenula, že by sa mala držať svojich slov a nie uhlia.

Nezisková organizácia na svojej webovej stránke uvádza, že na pobočke odovzdali aj list pre vedenie poisťovne. Podobné protesty sa odohrali minulý týždeň v Rakúsku a Taliansku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.