Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.10.2019, 09:44

Podnikatelia povinné rekreačné poukazy nechcú. Dobrovoľnosť im vyhovuje

Dobrovoľnosť pri nich oceňujú takmer tri štvrtiny podnikateľov.

Podnikatelia povinné rekreačné poukazy nechcú. Dobrovoľnosť im vyhovuje
Zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Podnikatelia na Slovensku sa chcú sami rozhodovať, či budú poskytovať svojim zamestnancom rekreačné poukazy. Dobrovoľnosť pri nich oceňujú takmer tri štvrtiny podnikateľov. Ukázal to prieskum, ktorý dala pre TASR vypracovať ČSOB banka na vzorke 617 respondentov.

Parlament tento týždeň odmietol návrh koaličnej SNS, aby mali všetci zamestnávatelia povinnosť poskytovať príspevok na rekreáciu.

Firmám, ktoré majú menej ako 49 zamestnancov, tak zostáva len dobrovoľná možnosť poskytnúť rekreačný poukaz.

Možnosť "rozhodne áno" pri dobrovoľnosti rekreačných poukazov uviedlo 44,1 percenta opýtaných, "skôr áno" označilo 29,5 percenta opýtaných a proti dobrovoľnému poskytovaniu bolo len 9,9 percenta podnikateľov.

Väčšina je proti

Na otázku, či súhlasia, aby rekreačné poukazy boli zavedené plošne aj na malé firmy a mali na ne nárok všetci zamestnanci bez ohľadu na dĺžku trvania pracovného pomeru, odpovedala kladne len štvrtina podnikateľov. "Rozhodne nie" voči takejto zmene v prieskume označilo 53,6 percenta podnikateľov, možnosť "skôr nie" označilo 16,2 percenta opýtaných.

Ak by sa zaviedli rekreačné poukazy plošne, tak podľa zamestnávateľov by to prinieslo viacero rizík. Zamestnávatelia nevylučujú, že by sa to mohlo odraziť v odmenách, mohli by byť nižšie alebo by vôbec neboli.

Malí podnikatelia tiež majú skúsenosti s tým, že zamestnanci chodia na dovolenky do zahraničia. Niektorí zamestnávatelia tiež označujú rekreačné poukazy za "biznis určitej skupiny ľudí", čoho dôsledkom je zdražovanie ubytovania na Slovensku. Pri plošnom zavedení sa obávajú aj vážnych finančných problémov.

Veľký záujem nezaznamenali

Z hľadiska obratu len tretina drobných podnikateľov a živnostníkov súhlasí s plošným zavedením rekreačných poukazov aj pre malé firmy, a to bez ohľadu na dĺžku trvania pracovného pomeru.

Prieskum tiež ukázal, že 17,5 percenta podnikateľov zaznamenalo záujem zamestnancov o využívanie rekreačných poukazov a naopak, nezaznamenalo 43,1 percenta respondentov.

Inštitút príspevku na rekreáciu pre zamestnancov bol zavedený od začiatku tohto roka. Príspevok je vo výške 55 percent oprávnených nákladov, maximálne do sumy 275 eur ročne.

Povinnosť poskytovať zamestnancom tento príspevok majú však len firmy s viac ako 49 zamestnancami. Pre zamestnávateľov so 49 zamestnancami a menej je možnosť poskytnúť rekreačný poukaz dobrovoľná.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.