Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.10.2019, 22:34 Aktualizované dňa 27.10.2019 o 23:06

Prebehol predaj roka. Matka Markízy je pod krídlami nového majiteľa

Mediálnu skupinu CME, vrátane slovenskej Markízy a českej televízie Nova, kúpila skupina PPF. Tú vlastní najbohatší Čech Petr Kellner.

Prebehol predaj roka. Matka Markízy je pod krídlami nového majiteľa
Zdroj: SNÍMKA: PPF

Predaj roka sa definitívne uzavrel. Skupina PPF najbohatšieho Čecha Petra Kellnera prostredníctvom dcérskych spoločností podpísala dohodu so spoločnosťou Central European Media Enterprises (CME) o jej plnom prevzatí. Do skupiny CME patrí aj televízia Markíza či Nova.

Podmienkou dokončenia transakcie je získanie súhlasu akcionárov spoločnosti CME, Európskej komisie a národných regulátorov v niektorých z krajín, kde CME pôsobí. CME prevádzkuje aj televízne stanice v Bulharsku, Rumunsku, či v Slovinsku.

2,1 miliardy dolárov

CME v súvislosti s touto transakciou zvolá mimoriadne valné zhromaždenie za účelom schválenia navrhovaného zlúčenia. Tiež bude vyžiadaný súhlas Európskej komisie a príslušných národných regulátorov. Schvaľovací proces potrvá niekoľko mesiacov, čo znamená, že podpis dohody je len prvým krokom PPF na prevzatie CME. Hodnota transakcie sa podľa informácií ČTK odhaduje na 2,1 miliardy USD.

Predaj televízií Markíza a Nova mal byť na spadnutie už koncom roka 2017. Vtedy mali mať o dcéry skupiny Central European Media Enterprises záujem čínski investori.

K naplneniu tohto scenára však nedošlo a téma sa stala znova aktuálnou až na jar tohto roka. V marci totiž skupina CME vo svojom oznámení uviedla, že začala „revíziu strategických možností vrátane prípadného predaja spoločnosti“.

Od tejto chvíle sa začalo intenzívne špekulovať o tom, ako americká skupina ku zmenám pristúpi. Predaj sa mohol dotknúť jednotlivých televízií, no možný bol aj scenár so všetkými stanicami v Európe patriacimi CME. V hre bolo tiež viacero hráčov, ktorí chceli skupinu ovládnuť.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 77% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.