Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.10.2019, 10:45

Slovenská ekonomika rástla tento rok rýchlejšie, ukázali zrevidované dáta

Tempo rastu by sa tento rok malo spomaliť. Podľa predpokladov sa dostane pod tri percentá.

Slovenská ekonomika rástla tento rok rýchlejšie, ukázali zrevidované dáta
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Slovenská ekonomika rástla v tomto roku oproti pôvodne zverejneným údajom rýchlejšie, v druhom štvrťroku však výraznejšie spomalila tempo rastu. Vyplýva to z revízie údajov o vývoji hrubého domáceho produktu (HDP), ktoré teraz zverejnil Štatistický úrad.

V prvom štvrťroku HDP krajiny po revízii vzrástlo medziročne o 3,8 percenta a v druhom kvartáli o 2,2 percenta. V porovnaní s predchádzajúcimi údajmi, podľa ktorých ekonomika zaznamenala v spomínaných obdobiach rast o 3,7 percenta resp. o dve percentá, to znamená lepšie výsledky.

Slovenskí štatistici už na začiatku októbra zverejnili údaje o plošnej revízii ročných dát o vývoji hospodárstva krajiny od 1995.

Napríklad minulý rok HDP Slovenska rástlo po úprave údajov o štyri percentá oproti predtým uvádzaných 4,1 percenta. V rámci revízie boli zohľadnené napríklad dáta za živnostníkov, ďalej spresnené údaje o stavebnej produkcii, ale aj revízia údajov zahraničného obchodu.

Slovenská centrálna banka aj ministerstvo financií v septembri opäť zhoršili prognózu vývoja domácej ekonomiky. Tempo rastu HDP Slovenska by tento rok aj v budúcom roku malo byť oproti pôvodným predpokladom výraznejšie nižšie a pohybovať sa pod hranicou troch percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.