Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.10.2019, 18:30

Slovenská zelenina ostáva hniť na poliach, reťazce nakupujú zo zahraničia

Slovenské poľnohospodárstvo dlhodobo súperí s dovozom zahraničnej zeleniny.

Slovenská zelenina ostáva hniť na poliach, reťazce nakupujú zo zahraničia
Zdroj: TASR/Andrej Budai

Poľnohospodárska sezóna sa chýli ku koncu. Napriek tomu ostáva na slovenských poliach veľa nepozberanej zeleniny. „Reálne hrozí, že slovenská zelenina zhnije v skladoch a na poliach,“ hovorí riaditeľ Zväzu zeleninárov a zemiakarov Jozef Šumichrast.

Obchodníci a reťazce totiž nakupujú zeleninu zo zahraničia. „Nemôže nám byť jedno, že zahraničná zelenina má v obchodoch na Slovensku prednosť pred kvalitnou a čerstvou slovenskou zeleninou,“ hovorí Šumichrast.

Dlhodobo tvorí slovenská produkcia iba tretinu z dostupnej zeleniny na našich pultoch. Napríklad len polovica ponúkaných zemiakov vyrástla na našich poliach. Za uplynulé tri roky sa tento podiel znížil zo 64 percent.

Digital + 25€ palivová karta

Obdarujte seba alebo svojich blízkych exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín a ako darček od nás získate palivovú kartu v hodnote 25€.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.