Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.10.2019, 11:24

Trvalý euroval sa u nás meniť nebude. Ostáva na úrovni spred dvanástich rokov

  • Korekcia kľúča na určovanie podielu trvalého eurovalu sa mení po dvanástich rokov odo dňa prijatia eura dotknutým členom eurozóny.
  • Jedná sa o štáty, ktorých HDP na obyvateľa v trhových cenách bolo pred vstupom nižšie ako 75 percent priemerného HDP na obyvateľa v Európskej únii.
Trvalý euroval sa u nás meniť nebude. Ostáva na úrovni spred dvanástich rokov
Zdroj: Dreamstime

Slovenskej republike sa nemení podiel na základnom imaní v Európskom mechanizme pre stabilitu (ESM), označovanom ako trvalý euroval. Vyplýva to z materiálu rezortu financií, ktorý vzala na vedomie vláda. Týka sa aktualizácie kľúča na určenie príspevkov na upísanie schváleného základného imania ESM.

Kľúč na určenie príspevkov na schválenom základnom imaní sa upraví, ak sa skončí obdobie dvanástich rokov určených na korekciu niektorého člena. K prvému januáru 2020 sa končí dočasná korekcia pre Maltu, ktorá prijala euro prvého januára 2008, pre čo dochádza k aktualizácii kľúča.

Táto zmena sa však nedotkne podielu SR. Ten na základnom imaní ESM zostáva na úrovni 0,8184 percenta.

Trvalý euroval bol súčasťou druhej vlny balíka opatrení smerujúcich k ozdraveniu a pomoci členským štátom eurozóny vo finančných ťažkostiach s cieľom zabezpečiť stabilitu celej eurozóny. ESM je medzivládna organizácia založená na základe medzivládnej zmluvy.

Hlasovacie práva každého člena ESM sa rovnajú počtu akcií, ktoré mu boli pridelené na schválenom základnom imaní ESM.

Kľúč na určenie príspevkov upísaného schváleného základného imania je založený na kľúči, podľa ktorého majú národné centrálne banky členov upísané podiely na kapitále Európskej centrálnej banky.

Pre členské štáty eurozóny, ktorých HDP na obyvateľa v trhových cenách bol v roku pred vstupom do ESM nižšie ako 75 percent priemerného HDP na obyvateľa v Európskej únii, sa uplatňuje dočasná korekcia kľúča po dobu dvanástich rokov odo dňa prijatia eura dotknutým členom.

SR pripadá 57 680 akcií, ktoré tvoria 0,8184-percentný podiel na celkovom základnom imaní ESM.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.