Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.11.2019, 00:00

Turecko siaha po plyne v Eastringu

Keď si turecký partner rezervuje kapacity v plynovode Eastring, spravilo by to projekt už teraz ekonomicky atraktívnym, hovorí pre HN Rastislav Ňukovič, generálny riaditeľ Eustreamu.

Turecko siaha po plyne v Eastringu
Zdroj: Marek Kmeť

Takto pred rokom Eustream ohlasoval viacero noviniek. Slovensko-poľský plynovod, slovensko-maďarské prepojenie, pokrok v Eastringu. Kam sa projekty odvtedy posunuli?
Vlani v septembri sme začali s výstavbou slovensko-poľského prepojenia, ktorá odvtedy úspešne napreduje. Máme za sebou prípravu celého 103 kilometrov dlhého pracovného pruhu, archeologický a pyrotechnický prieskum a naplno prebiehajú zváračské práce. Veríme, že na konci roka by sme mohli mať uloženú v zemi takmer tretinu celého plynovodu. Práce sa zároveň rozbehli aj na poľskej strane, takže ideme podľa plánu, čo je dobrá správa pre celú strednú Európu.


Vlani ste avizovali vyšší záujem trhu o využívanie maďarsko-slovenského plynovodu. Ako sa tu vyvíja situácia?
Podobne ako pri poľskom plynovode, aj pri tomto prepojení bol primárny cieľ v posilnení bezpečnosti dodávok, teda ako prevencia prípadnej krízy. No plynovod čoraz viac začína plniť aj svoju komerčnú funkciu. Dnes dosahujú požiadavky na kapacitu takmer maximálne objemy plynovodu, ktoré preto chceme zvyšovať.


Čo spôsobilo náhly nárast záujmu?
Ovplyvňujú to dva aspekty. Dopyt po preprave z juhu na Slovensku súvisí napríklad s očakávaným plynovodom BRUA, teda prepravou zemného plynu z Čierneho mora smerom do západnej Európy. Tým, že naša trasa sa do tohto plánu hodí a už existuje, bol o ňu prejavený záujem. Rastúci záujem sa zároveň prejavuje aj na opačnej strane, teda v smere zo Slovenska do Maďarska.


A čo veľký projekt Eastring?
Je to ambiciózny a náročný projekt, ktorého podstata spočíva v obojsmernom prepojení oblasti, ktorou je Turecko, s prístupom k obrovským zásobám zemného plynu a miestami najväčšej spotreby, teda Európskou úniou. Do prijatia investičného rozhodnutia nás čaká ešte veľa krokov, no očakávame, že z dlh

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.