Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.11.2019, 14:26

Systém eKasa je deravý. Môže pripraviť občanov o stovky miliónov eur, tvrdí Heger

Poslanec OĽaNO Eduard Heger považuje možnosť obísť nový systém eKasy za veľké zlyhanie.

Systém eKasa je deravý. Môže pripraviť občanov o stovky miliónov eur, tvrdí Heger
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Nový systém online prepojenia registračných pokladníc na finančnú správu, tzv. eKasa je deravý. Vyhlásil to poslanec OĽaNO Eduard Heger po tom, ako Investigatívne centrum Jána Kuciaka (ICJK) upozornilo na možnosti, ako celý systém obísť. Hnutie vyzýva finančnú správu, aby predstavila opatrenia, akými chce zabrániť možným daňovým únikom.

Podľa Hegera štát bude naďalej okrádaný na dani z pridanej hodnoty (DPH) a podvodníci budú môcť naďalej tunelovať štátny rozpočet. "Tento nástroj je veľmi deravý a namiesto toho, aby sme dostali viac peňazí do rozpočtu, tak je tu riziko, že podvodníci budú môcť naďalej fungovať a zvyšovať daňovú medzeru na DPH," vyhlásil Heger.

Možnosť obísť systém eKasa Heger považuje za veľké zlyhanie. "Vyzývame prezidentku finančnej správy Lenku Wittenbergerovú, aby okamžite predstavila opatrenia, akými chce zabrániť daňovým únikom, ktoré systém poskytuje a zároveň vyzývame premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) a ministra financií Ladislava Kamenického (Smer-SD), aby vyvodili zodpovednosť. Takýto systém ani nemal byť uvedený do života," podotkol Heger.

​Heger upozornil na to, že finančná správa mala rok na to, aby zabezpečila fungovanie celého systému. "Dnes sme sa však dozvedeli, že tento systém je deravý. Celá táto tortúra eKasy trvala takmer rok. Podnikatelia si museli nakúpiť nové zariadenia, celé toto opatrenie, malo priniesť vyšší výber DPH a v súčasnosti sa ukazuje, že v skutočnosti je systém deravý a namiesto toho môže pripraviť občanov o ďalšie stovky miliónov eur," vyhlásil Heger.

Funkčnosť nových pokladníc pre ICJK preverili etickí hackeri zo spoločnosti Nethemba. V rámci testovania systému napísali emulátor, ktorý sa spojí s chráneným úložiskom, skopíruje ho a ďalej sa pred pokladnicou tvári ako modul chránené dátové úložisko.

Následne môže používateľ napríklad vytlačiť pre zákazníka doklad, ktorý systém nikdy neodošle na portál finančnej správy. Zároveň nahradí identifikačné údaje pokladnice náhodnými znakmi, takže spätne ju už nie je možné identifikovať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.