Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.11.2019, 10:30

Bývanie na Slovensku nikdy nebolo drahšie. Ceny nehnuteľností dosiahli nový rekord

Vo väčšine regiónov priemerná cena bývania v treťom štvrťroku rástla rýchlejšie ako príjmy domácností.

Bývanie na Slovensku zdraželo v tohtoročnom treťom štvrťroku na nové maximum. V medziročnom porovnaní stúpli ceny bytov a domov najrýchlejšie od globálnej ekonomickej krízy. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnila Národná banka Slovenska (NBS).

Priemerná cena metra štvorcového v bytoch a domoch v treťom štvrťroku dosiahla 1603 eur. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka to predstavuje nárast o 9,7 percenta, tempo rastu bolo najrýchlejšie za posledných 11 rokov.

Zdražujú najmä byty

"Aktivity na slovenskom trhu s bývaním sú ovplyvňované predovšetkým nedostatočnou ponukou cenovo dostupných bytov, ale aj relatívne lacnými úvermi na bývanie," uviedli v komentári analytici NBS. Žiadatelia o pôžičky ťažia z nízkych úrokových sadzieb v eurozóne.

​​Bývanie na Slovensku zdražuje hlavne kvôli bytom, ktorých cena je oproti predkrízovému obdobiu o 17 percent vyššia. Naopak, ceny domov za svojím maximom z roku 2008 ešte zaostávajú o 3,5 percenta.

Ceny budú stúpať

​Tradične najdrahšie bývanie na Slovensku je v Bratislavskom kraji. Vo väčšine regiónov priemerná cena bývania v treťom štvrťroku rástla rýchlejšie ako príjmy domácností.

​Ekonómovia centrálnej banky predpokladajú, že ceny bývania na Slovensku budú stúpať aj v budúcom období, tempo zdražovania by však mohlo spomaliť.

NBS už vlani v lete sprísnila pravidlá poskytovania úverov, a to vrátane hypoték. Cieľom opatrenia je okrem iného zamedziť výraznému zadlžovania obyvateľov krajiny v porovnaní s ich príjmami. Tempo rastu čerpaných úverov spotrebiteľmi následne uvoľnilo.

V Česku ešte predvlani rástli ceny nehnuteľností po väčšinu roka najrýchlejšie v celej Európskej únii, v priemere o 16 percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.