Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.11.2019, 11:25

Slovensko patrí medzi štáty EÚ s výrazne nižším dlhom

V rámci európskej dvadsaťosmičky vlani dosiahlo sedem krajín vyšší schodok a 16 krajín vyšší dlh verejnej správy ako Slovenská republika.

Slovensko patrí medzi štáty EÚ s výrazne nižším dlhom
Zdroj: FotoHN

Slovensko vlani zaznamenalo deficit verejných financií na úrovni 1,1 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), čo predstavovalo medziročné zhoršenie o 0,1 percentuálneho bodu (p.b.).

Dlh bol na úrovni 49,4 percenta HDP, medziročne sa zlepšil o 1,9 p.b. a štát tak naďalej patril medzi krajiny s výrazne nižším dlhom v rámci Európskej únie (EÚ). Vyplýva to zo Súhrnnej výročnej správy SR za rok 2018, ktorú v stredu schválila vláda.

V rámci európskej dvadsaťosmičky vlani dosiahlo sedem krajín vyšší schodok a 16 krajín vyšší dlh verejnej správy ako Slovenská republika. Priemerný schodok EÚ bol 0,7 percenta HDP a priemerný dlh verejnej správy EÚ 28 bol 80,4 percenta HDP.

"Najvyššie schodky verejnej správy v rámci EÚ v minulom roku vykázali opäť krajiny, ktoré v predchádzajúcich rokoch vykazovali najvyššie hodnoty," konštatuje správa z dielne rezortu financií.

Najvyšší schodok z krajín Únie, 4,4 percenta HDP, dosiahol Cyprus, ktorý zaznamenal najvyššie medziročné zhoršenie o 6,1 p. b. Rumunsko dosiahlo deficit tri percentá HDP, Španielsko 2,5 percenta HDP a Francúzsko 2,5 percenta HDP.

Oproti predchádzajúcemu roku sa počet krajín, ktoré hospodárili s prebytkom, znížil z 13 na 12 štátov. Najvyšší prebytok dosiahlo Luxembursko, a to na úrovni 2,7 percenta HDP, Nemecko 1,9 percenta HDP, Malta 1,9 percenta HDP, Bulharsko 1,8 percenta HDP, Holandsko 1,5 percenta HDP a Česká republika 1,1 percenta HDP.

​Najvýraznejšie medziročné zlepšenie, o 2,6 p. b., dosiahlo Portugalsko, Poľsko o 1,3 p. b. a Luxembursko o 1,3 p. b.

"Medzi krajinami s najvyšším dlhom sa nachádzajú krajiny s dlhodobo vysokými dlhmi ako Taliansko a Belgicko. Päť krajín dosiahlo úroveň zadlženosti nad sto percent," vyčíslilo ministerstvo.

Najvyšší dlh verejnej správy vlani opäť vykázalo Grécko, a to na úrovni 181,2 percenta HDP, za ním nasledovalo Taliansko s dlhom 134,8 percenta HDP, Portugalsko s dlhom vo výške 122,2 percenta HDP, dlh Cypru dosiahol 100,6 percenta HDP a Belgicka sto percent HDP.

Najnižší dlh vykázalo Estónsko vo výške 8,4 percenta HDP, Luxembursko vo výške 21 percent HDP, Bulharsko s dlhom 22,3 percenta HDP a Česká republika s dlhom na úrovni 32,6 percenta HDP.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.