Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.11.2019, 00:00

Vinári hlásia výborný ročník. Pre Slovákov je však aj tak hlavné, aby víno stálo do piatich eur

Falošné slovenské víno stále kvári domácich producentov vína. Nedostatok štátnej podpory a škorce tiež.

Vinári hlásia výborný ročník. Pre Slovákov je však aj tak hlavné, aby víno stálo do piatich eur
Zdroj: Tomáš Tišťan

Posledný vínny ročník dekády bude vynikajúci. „Zvyčajne je dobré buď biele víno, alebo červené, ale tento rok budú obe výborné,“ hovorí Jaroslava Kaňuchová Pátková, výkonná riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska. „Podaril sa ročník s veľkým množstvom prívlastkových vín,“ dopĺňa.

Rozporuplný vzťah Slovákov k domácemu vínu

Slováci prirodzene pokukujú po moku z tuzemska a vďaka vydarenej úrode majú o dôvod viac vybrať si práve slovenské víno. „Slovenské vína sú zákazníkmi v našich predajniach vyhľadávané, čo potvrdzuje aj ich predaj, ktorý tvoril v minulom roku viac ako tri štvrtiny. Je to rastúci trend,“ hovorí Kvetoslava Kirchnerová, hovorkyňa spoločnosti Billa. Konkurenčný obchodný reťazec Tesco túto skutočnosť potvrdzuje. „Zákazníci majú vyšší záujem o slovenské vína, pričom ide najmä o tradičné značky slovenských vín za primeranú cenu,“ približuje Michaela Lehotská, hovorkyňa spoločnosti.

Práve cena má u tunajšieho spotrebiteľa často prednosť pred pôvodom nápoja. „Teoreticky Slováci veľmi radi uprednostňujú slovenské víno, ale pri kúpe je pre nich prvoradá cena. Veľakrát sa nám stáva, že je rozhodujúcim faktorom

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.