Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.11.2019, 14:35

Klub 500 vyzýva poslancov, aby zvýšenie bankového odvodu neschválili

Osobitný odvod budú banky na Slovensku platiť aj naďalej a od budúceho roka sa jeho výška zdvojnásobí.

Klub 500 vyzýva poslancov, aby zvýšenie bankového odvodu neschválili
Zdroj: TASR/Marko Erd

Zvýšenie bankového odvodu bude opäť slúžiť len na naplnenie štátnej kasy, čo v konečnom dôsledku zaplatia len zamestnanci a zamestnávatelia, uviedlo združenie veľkých zamestnávateľov Klub 500.

Klub 500 pripomína, že bankový odvod bol zavedený v roku 2012 len dočasne a v roku 2020 mal úplne skončiť. "Namiesto toho sa deje presný opak a opatrenia, ktoré schválil kabinet, výšku bankového odvodu zdvojnásobujú a zavádzajú ho ako trvalý odvod, čo Slovensku môže skôr uškodiť ako pomôcť," píše Klub 500 v tlačovej správe. 

Podľa veľkých zamestnávateľov zvýšenie odvodov spôsobí, že niektoré banky ukončia podnikanie na Slovensku, čím utrpí konkurencieschopnosť a obmedzia sa možnosti financovania firemného sektora. Zvýšené odvody sa podľa Klubu premietnu do vyšších poplatkov pre klientov. 

"Klub 500 naviac považuje návrh zákona za protiústavný, nakoľko podľa jeho názoru porušuje ústavné princípy ochrany právnej istoty a právo na vlastníctvo k majetku," tvrdí združenie. 

Osobitný odvod budú banky na Slovensku platiť aj naďalej a od budúceho roka sa jeho výška zdvojnásobí. Počíta s tým návrh novely zákona o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií z dielne ministerstva financií, ktorý v stredu schválila vláda.

Kabinet navrhuje k novele aj skrátené legislatívne konanie, parlament by ju tak mal prerokovať zrýchlene na jednej schôdzi. K príprave návrhu vyzvala Koaličná rada, cieľom je získať viac zdrojov do štátnej kasy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.