Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.11.2019, 09:44

Agentúra Fitch Slovensku potvrdila hodnotenie A+

Úverový rating je dôležitým ukazovateľom pre investorov, pretože im dáva najavo, aká je pravdepodobnosť riadneho splácania pôžičiek.

Agentúra Fitch Slovensku potvrdila hodnotenie A+
Zdroj: Reuters

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings potvrdila hodnotenie dlhodobých devízových záväzkov Slovenska na stupni A plus so stabilným výhľadom.

Slovensko ťaží z prílevu priamych zahraničných investícií aj z členstva v Európskej únii a v eurozóne, rizikom je však relatívne vysoká závislosť na automobilovom priemysle. Tieto riziká sú však podľa názoru agentúry zvládnuteľné.

"Rast hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenska budú aj naďalej brzdiť vonkajšie podmienky, ktoré sa zhoršujú. Predovšetkým ochladzovanie rastu v Nemecku - kam v júli 2019 smerovalo 23,2 percenta slovenských vývozu - znamená pre Slovensko najväčšie riziko," uviedla ratingová agentúra.

Rozsah útlmu ekonomickej aktivity za druhý štvrťrok spolu s výhľadom slabého rastu v Nemecku aj v eurozóne ratingovú agentúru viedli k tomu, aby znížila výhľad rastu HDP Slovenska na tento rok na 2,5 percenta. Doteraz čakala rast o 3,5 percenta.

Podobne na budúci rok znížila odhad rastu na 2,7 percenta z doteraz odhadovaných 3,4 percenta. Na rok 2021 agentúra na Slovensku počíta s rastom HDP o 2,5 percenta.

"Krátkodobé riziká pre sektor výroby automobilov na Slovensku, vrátane silného napojenia na nemecký dodávateľský reťazec, a vrátane brexitu a hrozby ciel zo strany Spojených štátov, sa zdajú zvládnuteľné. Dlhodobo však tento sektor čelí rastúcim štrukturálnym rizikám kvôli potenciálne prísnejším reguláciám v EÚ v súvislosti s ochranou životného prostredia," uviedla agentúra Fitch.

Úverový rating je dôležitým ukazovateľom pre investorov, pretože im dáva najavo, aká je pravdepodobnosť riadneho splácania pôžičiek.

Má významný vplyv na ochotu veriteľov príslušnému štátu alebo inému subjektu požičiavať a tiež na podmienky pôžičky, napríklad na úrokovú sadzbu.

Čím je rating vyšší, tým lepšie je dlžník vnímaný v očiach veriteľov a tým je aj väčšia pravdepodobnosť, že si bude schopný zabezpečiť lacnejšie pôžičky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.