Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.11.2019, 13:00 Aktualizované dňa 10.11.2019 o 14:05

Banky reagujú na Ficovo zvyšovanie odvodu. Bude mať fatálne následky, varujú

  • Zvýšenie bankového odvodu bude mať podľa bankovej asociácie fatálne následky.
  • Zisk tohto sektora v súčasnosti dosahuje osem percent. 
  • Po zvýšení odvodov to bude sedem percent, pričom Európska centrálna banka očakáva zisk na úrovni minimálne desať percent. 
  • Asociácia je pripravená situáciu riešiť súdnou cestou.

Slovenská banková asociácia (SBA) je pripravená, v prípade pokračovania alebo navýšenia bankového odvodu, riešiť situáciu napadnutím zákona na Ústavnom súde.

"Neexistuje žiaden, či už zákonný alebo akýkoľvek iný obhájiteľný dôvod, aby banky platili bankový odvod aj po roku 2020, tak, ako je to v súčasnej legislatíve zakotvené," povedal viceprezident SBA Daniel Kollár.

Banky nedosahujú požadované zisky

"Ziskovosť bankového sektora aktuálne dosahuje osem percent na Slovensku, pôvodne z 9,3 percenta minulý rok. Po prípadnom zavedení bankového odvodu vo výške dvojnásobku súčasnosti by ziskovosť dosahovala len sedem percent," povedal Kollár. 

​Pripomína, že očakávanie Európskej centrálnej banky (ECB) je minimálne desať percent. "Pre porovnanie napríklad s V4 dosahuje ziskovosť skoro k desiatim percentám, Česká republika trinásť celé niečo, Maďarsko skoro 15 percent," povedal Kollár. 

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.