Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.11.2019, 13:31

Desiatky firiem dostanú od štátu 40 miliónov eur. Kvôli drahej elektrine

Slovenské podniky dlhodobo upozorňujú, že vysoké účty za elektrinu ich znevýhodňujú v porovnaní so zahraničnou konkurenciou.

Peter Žiga
Zdroj: TASR

Slovensko rozdelí medzi 76 firiem celkom 40 miliónov eur vo forme kompenzácií za vysoké ceny elektriny. Ide o prvý projekt svojho druhu, ktorý by mal pokračovať aj do budúcna. Informovalo o tom dnes ministerstvo hospodárstva. Peniaze dostanú energeticky náročné podniky napríklad z odvetvia výroby ocele, ďalších kovov, výroby cementu, ďalej chemického, papierenského aj drevárskeho priemyslu.

"Z pohľadu ceny elektriny pre domácnosti patrí Slovensko k najlacnejším krajinám EÚ. V prípade priemyslu je to inak, pretože na rozdiel od Nemecka vláda odmieta, aby sa na dotácie na zelenú elektrinu skladali (len) občania v cenách elektriny. Na druhej strane sa náš priemysel dostal do horšej pozície," uviedol slovenský minister hospodárstva Peter Žiga.

Slovenské podniky dlhodobo upozorňujú, že vysoké účty za elektrinu ich znevýhodňujú v porovnaní so zahraničnou konkurenciou. V rámci spomínaných kompenzácií im štát vráti časť poplatkov, ktorými firmy prispievajú na podporu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov. O dotáciu sa podniky museli prihlásiť a splniť stanovené podmienky.

Najvyššiu sumu, 12 miliónov eur, dostanú oceliarne U.S. Steel, ktoré si ešte v roku 2013 vyrokovali s vládou individuálne úľavy výmenou za udržanie zamestnanosti na obdobie piatich rokov. Po skončení platnosti dohody oceliarne tento rok v lete oznámili, že v rámci úsporných opatrení zrušia 2500 pracovných miest, čo znamená zníženie zamestnanosti asi o pätinu.

Kompenzácie pomôžu podľa Žigu košickým oceliarňam U.S. Steel preklenúť zložité obdobie, keď firma dopláca na lacný dovoz ocele z krajín mimo EÚ.

V budúcnosti Slovensko počíta s vyčlenením 30 percent príjmov z predaja emisných kvót do osobitného fondu, z ktorého sa bude financovať modernizácia technológií energeticky náročných firiem. Fond by mohol disponovať desiatkami miliónov eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.