Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.11.2019, 00:00

Štát pomôže niektorým firmám. Zaplatí im za energiu

Rezort hospodárstva predstavil 76 energeticky náročných podnikov, ktorým pomôže s účtami za elektrinu. Preplatí im príspevok na obnoviteľné zdroje.

Štát pomôže niektorým firmám. Zaplatí im za energiu
Zdroj: TASR/František Iván

Koľko elektriny je potrebnej na zamestnanie tretiny obyvateľstva a vygenerovanie štvrtiny hrubého domáceho produktu? Desaťtisíce gigawatthodín ročne. A koľko táto elektrina stojí ťahúne nášho hospodárstva – veľké priemyselné firmy? Stovky miliónov eur. To trápi podnikateľov hlavne preto, že Slovensko má druhé najvyššie ceny za energie v Európe.

Dôvodom sú najmä tarify a poplatky na podporu obnoviteľných zdrojov, výrobu elektriny z uhlia či prevádzkovanie siete. Platiť ich však musia aj za elektrinu, ktorú si vyrobia a spotrebujú sami na prevádzke.

Digital + 25€ palivová karta

Obdarujte seba alebo svojich blízkych exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín a ako darček od nás získate palivovú kartu v hodnote 25€.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.