Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.11.2019, 16:36

Finančná správa tento rok zaistila 50 miliónov cigariet a 85 ton tabaku

Úradom sa tento rok podarilo odhaliť najväčšiu výrobňu nelegálnych tabakových výrobkov v Európe.

Finančná správa tento rok zaistila 50 miliónov cigariet a 85 ton tabaku
Zdroj: Neopublic

Za prvých desať mesiacov tohto roka zaistila Finančná správa (FS) SR približne 50 miliónov kusov nelegálnych cigariet, viac ako 85 ton tabaku, tisícky cigár a šesť funkčných výrobných liniek na výrobu cigariet.

Na medzinárodnej tlačovej konferencii v Budapešti venovanej zásahom proti nelegálnej výrobe cigariet o tom v utorok informoval riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó.

"Len za prvý polrok 2019 sme v našich vyšetrovacích spisoch zaevidovali škodu voči štátnemu rozpočtu pri tabaku a tabakových výrobkoch vo výške 37,6 milióna eur. V minulých rokoch sa výška škody pohybovala od 15 miliónov eur za celý rok 2015 až do takmer 30 miliónov eur za celý minulý rok. Aj tieto čísla dokazujú, že každoročne naše výsledky posúvame dopredu," uviedol Makó na podujatí zorganizovanom Národnou daňovou a colnou správou Maďarska.

Makó informoval aj o podrobnostiach najvýznamnejších prípadov razií v nelegálnych výrobniach cigariet na Slovensku. Najväčšou akciou podľa škody voči štátnemu rozpočtu bola októbrová razia vo Veľkých Kostoľanoch, pri ktorej FS zaistila tri kompletné výrobné linky na cigarety, 22 ton tabaku a takmer 13 miliónov kusov cigariet.

​Podľa FS išlo o najväčší prípad odhalenej nelegálnej výroby tabakových výrobkov v Európe. Škodu voči štátnemu rozpočtu na DPH a spotrebnej dani vyčíslili na tri milióny eur.

Druhou najväčšou raziou FS bolo zaistenie linky na výrobu a balenie cigariet, 13 miliónov kusov cigariet a 12,5 tony tabaku v Haniske a Maduniciach. V tomto prípade vyčíslili škodu na neodvedenej DPH a spotrebnej dani vo výške 2,6 milióna eur.

Tretím prípadom, ktorý Makó v Maďarsku predstavil, je júnové zaistenie 14 miliónov kusov nelegálnych cigariet v Košiciach. V tomto prípade FS vyčíslila škodu voči štátnemu rozpočtu na 1,7 milióna eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.