Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.11.2019, 16:51

Kiššová: Elektrická vratka pre firmy je diskriminačná

Rezort hospodárstva predstavil 76 energeticky náročných podnikov, ktorým pomôže s účtami za elektrinu.

Jana Kiššová
Zdroj: TASR/M. Baumann

Vratka vo výške 40 miliónov eur, ktorú na základe rozhodnutia ministra hospodárstva Petra Žigu získalo 76 energeticky náročných firiem, ukazuje na zvrátenosť hospodárskej politiky súčasnej vlády. Vyhlásila to poslankyňa Národnej rady (NR) SR a predsedníčka Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Jana Kiššová.

Slovenské firmy bez rozdielu prispievajú na obnoviteľné zdroje podľa tarify, ktorá je jedna z najvyšších v Európskej únii, ale kompenzáciu od štátu dostanú len tie, ktoré spotrebúvajú najviac elektriny, tvrdí Kiššová.

"Argument, že práve tieto spoločnosti prispievajú do systému najviac, vecne síce sedí, ale tým je celý koncept podpory obnoviteľných zdrojov výroby elektriny diskriminačný a postavený na hlavu. Veď práve tí, ktorí spotrebúvajú najviac elektriny, by sa mali skladať na jej ekologicky čistú výrobu," povedala Kiššová.

"Pani poslankyňa si pravdepodobne neuvedomuje, že ak by od štátu nedostali kompenzáciu, stratili by konkurencieschopnosť a v ohrození by kvôli tomu bolo niekoľko tisíc pracovných miest v regiónoch," kritizoval Kiššovú Klub 500.

"Schéma pomoci má charakter priameho odporúčania Európskej komisie a jej cieľom je podporiť, či priam zachrániť energeticky náročné podniky, ktoré vzhľadom na vysoké ceny elektriny strácajú konkurencieschopnosť," píše sa v tlačovej správe Klubu.

Podľa Klubu 500 je Slovensko "jednou z posledných krajín v EÚ, ktoré tento systém kompenzácií zavádza."

V období, keď je elektrina na burze najdrahšia za sedem rokov a ekonomika sa ochladzuje, to firmám začína spôsobovať problémy. Štát preto dal podnikom možnosť požiadať o kompenzáciu, v ktorej im vráti časť sumy, ktorú platia za podporu zelenej energie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.