Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.11.2019, 11:16

Zamestnávatelia sa postavili na stranu bánk. Odvod ohrozuje stabilitu ekonomiky, tvrdia

Združenia a asociácie vyzývajú poslancov Národnej rady, aby zmenu zákona neschválili.

Zástupcovia zamestnávateľov a združenia podnikateľov nesúhlasia so schválením zvýšenia a predĺženia bankového odvodu vládou SR. Vyzývajú poslancov v parlamente, aby túto novelu neschválili. Pripájajú sa tak k stanovisku Slovenskej bankovej asociácie (SBA), ktorá upozorňuje na ohrozenie stability bankového sektor.

​Na základe spoločného stanoviska podnikatelia združení v Asociácii leasingových spoločností, Asociácii obchodníkov s cennými papiermi, Asociácii priemyselných zväzov, Klube 500, Republikovej únii zamestnávateľov, Slovenskej asociácii finančníkov, Slovenskej asociácii poisťovní, Slovenskej obchodnej a priemyselnej komore vyjadrujú podporu bankovému sektoru v otázke zachovania aktuálneho znenia úpravy bankového odvodu v zákone o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií.

"Návrh novely navrhujúci zvýšenie sadzby odvodu na 0,4 percenta sumy pasív bánk zníženej o sumu vlastného imania a predĺženie času jeho platenia na neurčito ohrozuje stabilitu slovenskej ekonomiky a bude mať priame dosahy aj na celé podnikateľské prostredie z veľkej časti financované zdrojmi bánk," uviedli asociácie a združenia v spoločnom stanovisku.

Podnikatelia zásadne nesúhlasia s návrhom zmien týkajúcich sa bankového odvodu a majú principiálne výhrady k spôsobu jeho prijímania. Upozorňujú na to, že návrh bol na vládu predložený bez pripomienkového konania, bez diskusie s dotknutými subjektmi, bez odbornej diskusie, ako aj bez akýchkoľvek analýz či dopadových štúdií. "Vyzývame poslancov Národnej rady SR, aby zmenu zákona neschválili," uviedli združenia a asociácie spoločne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.