Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.11.2019, 10:08

Inflácia na Slovensku zvoľnila tempo, najviac vzrástli ceny potravín

V októbri oproti rovnakému obdobiu vlani vzrástli ceny vo všetkých sledovaných sektoroch s výnimkou dopravy.

Inflácia na Slovensku zvoľnila tempo, najviac vzrástli ceny potravín
Zdroj: Reuters

Tempo medziročného rastu inflácie na Slovensku v októbri spomalilo na 2,7 percenta z 2,9 percenta v septembri.

Informoval o tom dnes Štatistický úrad. 

Medziročné porovnanie

V októbri oproti rovnakému obdobiu vlani vzrástli ceny vo všetkých sledovaných sektoroch s výnimkou dopravy. Najviac, a to o 4,8 percenta, sa ceny zvýšili v kategórii potravín a nealkoholických nápojov.

V odbore vzdelávanie rástli ceny medziročne o 4,5 percenta, rozličné tovary a služby o 4 percenta, bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá o 3,8 percenta, alkoholické nápoje a tabak o 2,7 percenta, pošta a spoje o 2,3 percenta, rekreácia a kultúra o 1,8 percenta, nábytok, bytové zariadenie, bežná údržba domácnosti a reštaurácie a hotely zhodne o 1,6 percenta, zdravotníctvo o 1,1 percenta, odevy a obuv o 0,5 percenta. V doprave klesli ceny o 1,2 percenta.

Medzimesačné porovnanie

Spotrebiteľské ceny v októbri v porovnaní so septembrom v úhrne klesli o 0,1 percenta. Medzimesačne sa znížili ceny v doprave o 2 percenta, potravín a nealkoholických nápojov o 0,5 percenta.

Vzrástli ceny v odboroch reštaurácie a hotely, rozličné tovary a služby zhodne o 0,5 percenta, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti o 0,4 percenta, odevy a obuv, rekreácia a kultúra zhodne o 0,3 percenta, alkoholické nápoje a tabak, bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá, zdravotníctvo a vzdelávanie zhodne o 0,1 percenta. Na septembrovej úrovni zostali ceny za pošty a spoje.

Inflácia na Slovensku je vyššia ako v priemere za celú eurozónu.

Národná banka Slovenska vo svojej poslednej prognóze odhadla tohtoročnú infláciu zostavenú podľa národnej metodiky na 2,6 percenta.

To by znamenalo, že ceny tovarov a služieb na Slovensku porastú rýchlejšie ako vlani.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.