Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.11.2019, 16:25

Volkswagen ide prestavať závody kvôli e-autám, investuje 60 miliárd eur

V súvislosťou s výrobou nových e-áut sa spomínal aj bratislavský závod Volkswagenu. Nakoniec sa však v plánoch firmy nenachádza.

Volkswagen ide prestavať závody kvôli e-autám, investuje 60 miliárd eur
Zdroj: TASR

Automobilka Volkswagen investuje v najbližších piatich rokoch 60 miliárd eur do vývoja elektrických a hybridných áut, ako aj do digitálnych technológií. Uviedla to v piatok nemecká firma.

Oznámená suma predstavuje zvýšenie oproti pôvodne zverejnenému objemu investícií o viac než tretinu.

Pôvodne plánoval Volkswagen do elektromobility a digitálnych technológií investovať približne 44 miliárd eur.

Firma okrem toho dodala, že plán, ktorý schválila dozorná rada spoločnosti, počíta v najbližšom desaťročí s výrobou 75 modelov plne elektrických áut a približne 60 modelov hybridných vozidiel.

Do konca roka 2029 chce firma vyrobiť približne 26 miliónov elektromobilov, z čoho 20 miliónov bude používať jej platformu MEB. K tomu sa ešte pridá zhruba 6 miliónov hybridov.

Podľa spoločnosti by to malo prispieť k splneniu európskych cieľov v oblasti znižovania emisií CO2.

V súvislosťou s výrobou nových e-áut sa spomínal aj bratislavský závod Volkswagenu. Nižšie mzdové náklady v porovnaní so západnou Európou totiž postavili slovenský závod do výhodnej pozície a hovorilo sa o tom, že plánovaný model veľkosti modelov Polo či T-Roc by sa mal vyrábať práve na Slovensku.

Nakoniec sa však slovenský závod v plánoch firmy nenachádza. 

Hlavným ťažiskom investícií je rozšírenie produkcie čistých elektromobilov. Po prestavbe továrne v Zwickau majú prísť na rad závody v Emdene a v Hannoveri. Podobnú premenou majú prejsť aj výrobne Volkswagenu v Spojených štátoch a v Číne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.