Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.11.2019, 14:03

Protimonopolný úrad potvrdil trojmiliónovú pokutu pre Cargo

Dopravca Cargo Slovakia dostal ešte v júli pokutu za zneužitie dominantného postavenia na trhu.

Protimonopolný úrad potvrdil trojmiliónovú pokutu pre Cargo
Zdroj: TASR

Rada Protimonopolného úradu Slovenskej republiky potvrdila pokutu pre Cargo Slovakia, ktorú v júli tohto roku železničná spoločnosť dostala za zneužitie dominantného postavenia v období rokov 2005 – 2010. 

"Rada úradu potvrdila úradom uloženú pokutu a jej výšku, avšak dospela k záveru o potrebe vymedzenia dĺžky protisúťažného správania," vyjadril sa protimonopolný úrad k udalosti vo svojej tlačovej správe. 

Úrad tiež zmenil dĺžku protisúťažného správania od tretieho marca 2009 do 31. decembra 2010, odstránili sa tak nezrovnalosti v období vymedzenom v prvostupňovom rozhodnutí. 

"Pokutu vo výške 2 990 651 eur Rada úradu uložila za to, že dominantná spoločnosť Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a.s., obmedzila predaj a prenájom elektrických rušňov a tankovanie do motorových rušňov súkromným dopravcom, ktorí jej konkurovali, čím zneužila svoje
dominantné postavenie,"  informuje úrad. 

​Podľa protimonopolného úradu boli súkromní dopravcovia znevýhodnení, keďže boli nútení častejšie používať menej efektívne rušne jazdiace na naftu. Podľa zistení úradu sa stretli aj s problémom pri tankovaní. Čerpacie stanice, ktoré vlastní Cargo, im neumožňovali tankovať.

"Obe obmedzenia boli súčasťou jednej stratégie zameranej na vytlačenie konkurentov z trhu a udržanie si dominantného postavenia," dodal protimonopolný úrad. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.