Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.11.2019, 10:00

Pribudla ďalšia nástražná mína, vyhlásil Sulík. Varuje, že štát môže prísť o miliardu eur

Podľa Sulíka je osobitný odvod len ďalšia skrytá daň, ktorú zaplatia spotrebitelia.

Richard Sulík
Zdroj: TASR/J. Novák

"Návrh štátneho rozpočtu je deravý ako švajčiarsky syr," povedal predseda strany SaS Richard Sulík. "Ministerstvo financií s pánom ministrom Kamenickým si myslí, že to bude pol percenta, respektíve medzičasom vedome klame ľudí, že to bude pol percenta," povedal predseda SaS na tlačovej konferencií, ktorú v stredu zvolal spolu s podpredsedom strany Karlom Galekom. 

Dodal, že odhad deficitu, ktorý predstavil Kamenický, je ďaleko od odhadov, ktoré podstavila Európska únia (2,5-násobok), Národná banka Slovenska (trojnásobok) alebo Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (3,5-krát väčší deficit). 

"Takúto dieru nám smeráci idú zanechať," povedal Sulík. "Ako keby nebolo tomu dosť, tak pribudla ďalšia nástražná mína, ide o rozsudok Najvyššieho súdu, podľa ktorého pološtátna spoločnosť má Eustream dostať späť až 70 miliónov eur za nesprávne určený a teda aj následne vybraný osobitný odvod," povedal Sulík. "Finančná správa jednoducho zle vyrátala daň, ktorú má Eustream platiť," dodal.

Skrytá daň

Podľa Sulíka je osobitný odvod len ďalšia skrytá daň, ktorú zaplatia spotrebitelia. Problém podľa neho nie je odvod, ktorý štát musí Eustreamu vyplatiť, ale to, že vrátenie osobitného odvodu si môžu nárokovať aj ďalšie spoločnosti. "Finančná správa ráta až so sumou jednej miliardy eur, pokiaľ by si všetky spoločnosti nárokovali vrátenie toho, čo zaplatili navyše," povedal Sulík. 

"Veľmi by nás zaujímalo, koľko budú stáť právne služby na tento prípad, keďže to nie je jednoduchá problematika," dodal. Podpredseda strany Karol Galek povedal, že túto informáciu budú na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám vyžadovať. 

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.