Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.11.2019, 12:23 Aktualizované dňa 20.11.2019 o 13:10

Brusel nás varuje. Hrozí, že Slovensko poruší rozpočtové pravidlá

Celková dlhová situácia eurozóny sa napriek očakávanému spomaleniu rastu zlepší.

Európska komisia dnes varovala osem štátov eurozóny, vrátane Slovenska, že im budúci rok hrozí porušenie rozpočtových pravidiel Európskej únie.

Zásadnejšie námietky má komisia k návrhom rozpočtov Talianska, Francúzska, Španielska a Belgicka, z ktorých je podľa komisárov zrejmá nedostatočná snaha obmedziť vysoký verejný dlh.

Dlh klesne

Celková dlhová situácia eurozóny sa však napriek očakávanému spomaleniu rastu zlepší, uviedla komisia v hodnotení rozpočtových plánov. Dlh eurozóny v pomere k hrubému domácemu produktu by mal klesnúť z tohtoročných 86 na 85 percent.

V prípade Slovenska, rovnako ako Fínska, Portugalska či Slovinska, je síce komisia spokojná s prístupom k znižovaniu dlhu, upozornila však, že by sa tieto krajiny mohli v budúcom roku podstatne odchýliť od strednodobých rozpočtových cieľov.

"Je to úplne pochopiteľné a vzhľadom k aktuálnej situácii sme podobné hodnotenie očakávali. Mojím cieľom je, aby bol rozpočet schválený a nerobili sa v ňom už žiadne ďalšie zmeny, ktoré by znamenali zvýšenie deficitu pre budúci rok," uviedol v reakcii minister financií Ladislav Kamenický.

Slovenská vláda predložila návrh rozpočtu, ktorý počíta v budúcom roku so schodkom verejných financií zodpovedajúcim 0,49 percenta výkonu ekonomiky.

Deficit nesmie prekročiť tri percentá

Rozpočtová rada ale minulý týždeň upozornila, že bez dodatočných opatrení deficit môže dosiahnuť až 1,8 percenta hrubého domáceho produktu. Podľa rady predloha rozpočtu opäť nadhodnocuje nedaňové príjmy štátu, podhodnocuje výdavky samospráv, zdravotníctva a systému sociálneho poistenia.

​Návrhy rozpočtov ostatných krajín sú v súlade s paktom rastu a stability, v ktorom sa krajiny Únie zaviazali udržiavať dlh pod hranicou 60 percent hrubého domáceho produktu, alebo ho znižovať. Rozpočtové deficity zároveň nesmú prekročiť tri percentá.

"Hospodársky rast Európy čelí stále väčším rizikám a preto je povzbudivé, že krajiny eurozóny, akými sú Nemecko a Holandsko, využívajú fiškálny priestor na podporu investícií. Tieto krajiny by však mohli vyvinúť ešte väčšie úsilie," konštatoval dnes podpredseda EK pre euro a sociálny dialóg Valdis Dombrovskis.

Európska komisia pripomenula, že tento rok prvýkrát od roku 2002 nevedie sa žiadnou krajinou konanie kvôli nadmernému rozpočtovému deficitu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.