Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.11.2019, 00:00

Boj o milióny: palivá idú značkovať

Štát každoročne stráca na spotrebných daniach z minerálnych olejov desiatky miliónov eur. Tento trend má zmierniť nová prísada, ktorá sťaží nelegálne pančovanie.

Boj o milióny: palivá idú značkovať
Zdroj: Reuters

Desiatky miliónov eur stráca každoročne štátna kasa v porovnaní s tým, aký príjem si naplánuje zo spotrebných daní na pohonné hmoty. Významným problém je pančovanie, ktoré sa dá odhaliť len chemickým rozborom odobratej vzorky. Štát chce takéto praktiky zastaviť. Poslúžiť na to majú nanomarkery, teda akési „kolky originality“ primiešané ich výrobcom priamo do pohonných hmôt. Na najbližšie tri roky by to malo štátu priniesť 60 až 65 miliónov eur. Za minulý rok štát na spotrebných daniach z minerálnych olejov vybral 1,2 miliardy eur.


Dlhý boj
S p

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.