Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.11.2019, 10:21 Aktualizované dňa 21.11.2019 o 11:52

Hypotéky sa ešte viac sprísnia. Národná banka chce, aby ľuďom zostala väčšia rezerva

Banka zavádza dve nové opatrenia, ktoré sa dotknú hypoték aj spotrebných úverov.

Národná banka Slovenska sa rozhodla opätovne sprísniť pravidlá pre udeľovanie hypoték. Zmeny sa dotknú rezervy, ktorá musí dlžníkom zostať po zaplatení splátok. Návrhy opatrení poslala banka už do medzirezortného pripomienkového konania.

Opatrenia sa dotknú hypoték aj spotrebných úverov. Situáciu to tak má skomplikovať najmä ľuďom, ktorí bývanie dofinancovávali spotrebnými úvermi, lebo hypotéka im nedokázala pokryť celú výšku nehnuteľnosti. 

Nové pravidlá sa dotknú klientov, ktorí majú vysoké splátky v pomere k mesačnému príjmu. Opatrenie by malo vstúpiť do platnosti už od 1. januára budúceho roka. V takom prípade splátka úveru nebude môcť byť vyššia ako 60 percent čistého príjmu po odpočítaní životného minima. Ide o takzvaný ukazovateľ DSTI. V súčasnosti platí, že splátka môže byť až 80 percent príjmu.

Banka však nebude počítať iba súčasnú splátku, ale musí zohľadniť situáciu, že úroková sadzba narastie o dva percentuálne body.

V prvej fáze do konca marca bude môcť byť na výnimku poskytnutých až 15 percent nových úverov. Po 1. apríli sa výnimka bude týkať už iba mladých do 35 rokov, pričom ich DSTI nebude môcť byť vyššie ako 70 percent.

Ďalšie podmienky

Od 1. júla platí posledná fáza predchádzajúcich opatrení. Klienti si môžu požičať maximálne osemnásobok ročného príjmu, ide o ukazovateľ DTI. S vyšším DTI môže byť poskytnutých len päť percent úverov a ďalších päť percent pre mladých do 35 rokov, ktorých príjem nie je vyšší ako 1,3 násobok priemernej mzdy. Hodnota takýchto úverov na výnimky však nesmie byť vyššia ako deväťnásobok ročného príjmu.

Tretie opatrenie, ktoré tiež platí od leta, je výška úveru k hodnote založenej nehnuteľnosti, takzvané LTV. Štandardné úvery by nemali presiahnuť 80 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti. Na výnimku môže byť poskytnutá len pätina úverov a ich výška môže byť maximálne 90 percent hodnoty nehnuteľnosti. Úvery nad 90 percent hodnoty nehnuteľností sa poskytovať po novom nesmú.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.