Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.11.2019, 11:50

Štát sa sporí so Slanskymi lesmi o pôdu za milióny eur

Konanie je jedným zo série, v ktorých sa štát domáha navrátenia pôdy od spoločnosti Slanské lesy

Štát sa sporí so Slanskymi lesmi o pôdu za milióny eur
Zdroj: Ondrej Kameniar

Slovenský pozemkový fond (SPF) a Lesy SR čakajú na rozhodnutie v súdnom konaní o nehnuteľnosti s rozlohou viac ako 1000 hektárov v hodnote približne 14 miliónov eur.

Konanie je jedným zo série, v ktorých sa štát domáha navrátenia pôdy od spoločnosti Slanské lesy (SL). Informoval o tom hovorca SPF Martin Kormoš.

Spoločnosť SL so sídlom v Trebišove získala sporné lesy a poľnohospodársku pôdu na základe notárskeho osvedčenia o vydržaní.

Ako Kormoš uviedol, v sérii súdnych konaní už súdy čiastočne rozhodli, že nehnuteľnosti aj napriek tomu nepatria spoločnosti, ale štátu. Dosiaľ bolo v prospech SR rozhodnuté o parcelách v hodnote najmenej 45 miliónov eur.

V aktuálnom súdnom konaní má, podľa Kormošových ďalších slov, Okresný súd Košice-okolie rozhodnúť o častiach parciel, ktoré spoločnosť SL podvodným konaním zlúčila do ďalších parciel.

"Tieto parcely už Slovenská republika vydala v rámci reštitučného konania jednotlivým fyzickým osobám či pozemkovým spoločenstvám. Boli v nich teda zlúčené aj štátne parcely, ktorých vlastníctva sa v tomto vylúčenom konaní Slovenská republika domáha," vysvetlila generálna riaditeľka SPF Adriana Šklíbová s tým, že vo veci bolo podané aj trestné oznámenie, na základe ktorého bol konateľ spoločnosti SL obvinený pre závažný zločin podvodu v štádiu pokusu.

Ako dodala, rozsudok vo veci vlastníctva viac ako 1000 hektárov pôdy očakáva SPF v krátkej dobe.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.