Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.11.2019, 20:00

Ekonomika sa spomaľuje, produkčnú medzeru čaká uzatvorenie

Slovenská ekonomika je vzhľadom na vysokú mieru otvorenosti závislá od výkonu svojich najvýznamnejších partnerov.

Ekonomika sa spomaľuje, produkčnú medzeru čaká uzatvorenie
Zdroj: HN Pavol Funtál

Pokles a spomalenie ekonomickej aktivity a následné odrazenie od dna. Tak hovoria o blízkej budúcnosti analytici Národnej banky Slovenska. Ekonomika by už výrazne nemala rásť nad svoj potenciál a o prehriatom trhu práce či nehnuteľností budeme už čoskoro hovoriť ako o minulosti.

„Slovensko vykazovalo v predchádzajúcich kvartáloch nadtrendový rast kvôli kombinácii faktorov, akými sú priaznivá situácia na trhu práce, uvoľnené menové podmienky a rekordne nízke úrokové sadzby, ktoré vedú k zadlžovaniu a rastu cien nehnuteľností,“ povedal pre HN analytik spoločnosti Across Private Investments Jakub Rosa.

Podľa odhadov síce produkčná medzera zostane v kladných číslach, avšak len tesne nad nulou. Ekonomické zdroje teda budú podstatne menej preťažované a rovnako nás čaká aj zníženie hrozby vysokej inflácie.

V prípade predpokladu uzatvorenej produkčnej medzery bude ekonomika v rovnováhe a inflácia by takisto mala zotrvať na stabilnej úrovni. Ceny by ostrejšie poklesli iba v prípade, že by medzera klesla pod nulu.

Produkčná medzera predstavuje rozdiel medzi potenciálnym a skutočne dosiahnutým hrubým domácim produktom. Zjednodušene popisuje, ako sú využívané výrobné faktory v ekonomike.

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.