Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.11.2019, 20:00

Ekonomika sa spomaľuje, produkčnú medzeru čaká uzatvorenie

Slovenská ekonomika je vzhľadom na vysokú mieru otvorenosti závislá od výkonu svojich najvýznamnejších partnerov.

Ekonomika sa spomaľuje, produkčnú medzeru čaká uzatvorenie
Zdroj: HN Pavol Funtál

Pokles a spomalenie ekonomickej aktivity a následné odrazenie od dna. Tak hovoria o blízkej budúcnosti analytici Národnej banky Slovenska. Ekonomika by už výrazne nemala rásť nad svoj potenciál a o prehriatom trhu práce či nehnuteľností budeme už čoskoro hovoriť ako o minulosti.

„Slovensko vykazovalo v predchádzajúcich kvartáloch nadtrendový rast kvôli kombinácii faktorov, akými sú priaznivá situácia na trhu práce, uvoľnené menové podmienky a rekordne nízke úrokové sadzby, ktoré vedú k zadlžovaniu a rastu cien nehnuteľností,“ povedal pre HN analytik spoločnosti Across Private Investments Jakub Rosa.

Podľa odhadov síce produkčná medzera zostane v kladných číslach, avšak len tesne nad nulou. Ekonomické zdroje teda budú podstatne menej preťažované a rovnako nás čaká aj zníženie hrozby vysokej inflácie.

V prípade predpokladu uzatvorenej produkčnej medzery bude ekonomika v rovnováhe a inflácia by takisto mala zotrvať na stabilnej úrovni. Ceny by ostrejšie poklesli iba v prípade, že by medzera klesla pod nulu.

Produkčná medzera predstavuje rozdiel medzi potenciálnym a skutočne dosiahnutým hrubým domácim produktom. Zjednodušene popisuje, ako sú využívané výrobné faktory v ekonomike.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.