Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.11.2019, 00:00

Správcom systému zálohovania bude spoločná neziskovka

Obchodníci a výrobcovia nápojov chcú vytvoriť organizáciu a presadiť, aby záloha za PET fľaše a plechovky bola jednotná.

Správcom systému zálohovania bude spoločná neziskovka
Zdroj: Pixels

Na Slovensku sa za jeden rok dostane do obehu približne miliarda PET fliaš. Aj to je dôvod, prečo ministerstvo navrhlo okrem sklenených fliaš zálohovať aj plastové fľaše a hliníkové plechovky.

Aktuálne sa podľa odhadov darí recyklovať viac ako 62 percent PET fliaš prostredníctvom separovania odpadov v mestách a obciach. Ministerstvo si však cez zálohovanie nastavilo ambicióznejšie ciele.

Do roku 2025 chce vďaka zálohovaniu vyzbierať 70 percent PET fliaš a plechoviek. „Následne do roku 2027 je potrebné vybrať 90 percent PET fliaš a do roku 2029 je potrebné vybrať aj 90 percent plechoviek,“ skonštatoval na konferencii Slovenské obchodné fórum 2019 predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu Martin Krajčovič.

Digital + 25€ palivová karta

Obdarujte seba alebo svojich blízkych exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín a ako darček od nás získate palivovú kartu v hodnote 25€.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.