Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.11.2019, 00:00

Vzťahy biznisu a politiky nesmú byť veľmi blízke

Prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Oravec o 30 rokoch podnikania hovorí, že na tripartite chýba dialóg s podnikateľmi.

Vzťahy biznisu a politiky nesmú byť veľmi blízke
Zdroj: Samuel Vanko

Slovensko je slobodné už 30 rokov. Prvé pokusy o podnikanie tu však boli ešte pred rokom 1989, no so zložitou reguláciou...
Ja vám do toho vstúpim. Paradoxne, regulácia je komplikovanejšia než bola na konci 80. rokov. Samozrejme, rozdiel je, že vtedy bola ekonomika štátom vlastnená a centrálne plánovaná. Ale už to bolo obdobie konca ekonomického systému, ktorý sa začal postupne liberalizovať. Pripravujeme porovnanie, koľko strán regulácie bolo v roku 1989 a koľko je ich dnes. To sú dramatické rozdiely. Je paradox, že regulačné prostredie nebolo také komplikované ako dnes.

Súhlasíte s podnikateľmi, ktorí viac ako po nižších daniach volajú po menšej regulácii?
To, či bude daň 19, 14 alebo 11 percent, je len jeden segment z právneho rámca. Musíme brať do úvahy celý rozmer regulačného aj finančného zaťaženia. Čoraz viac finančného zaťaženia znamenajú rôzne regulácie, ktoré sa netýkajú daní alebo odvodov. Firmy musia mať zamestnancov, ktorí sledujú a zapracúvajú zmeny. Náklady, ktoré nie sú nikde explicitne vyjadrené, sú čoraz vyššie. Bijeme na poplach, že tieto náklady musíme udržať na uzde, aby sme ostali konkurencieschopní.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.