Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.11.2019, 00:00 Aktualizované dňa 27.11.2019 o 10:18

Nafúknuté príjmy z dividend prehĺbia deficit

Vláda vyberie od štátnych firiem o 200 miliónov eur menej, než si naplánovala v rozpočte, upozornila centrálna banka.

Nafúknuté príjmy z dividend prehĺbia deficit
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Vláda si na budúci rok naplánovala, že bude hospodáriť s polpercentným deficitom. Čísla však nesedia a ak štát neurobí nič navyše, nestane sa tak.

Upozornila na to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, Najvyšší kontrolný úrad, Európska komisia. Najnovšie sa ku kritike pridáva aj centrálna banka. Jedným z problémov nového rozpočtu ministerstva financií sú aj príliš vysoké príjmy z dividend štátnych podnikov. Vláda očakáva, že z nich dostane do štátnej kasy 438 miliónov eur. Národná banka však predpokladá, že budú v skutočnosti o 200 miliónov nižšie.


Problém v SPP
Sklamanie pritom môže prísť predovšetkým pri Slovenskom plynárenskom podniku, upozornila centrálna banka. Len táto firma by mala podľa rozpočtových plánov dodať v budúcom roku štátnej kase 300 miliónov eur. Aká by mohla byť realita, banka nespresnila. Zatiaľ to nevie ani samotný SPP. "Sme v príprave zostavovania detailného obchodného plánu na rok 2020, v súčasnosti je predčasné sa vyjadrovať k výške dividendy, ktorá bude vyplatená v kalendárnom roku 2020," povedal hovorca Ondrej Šebesta.

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.