Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.11.2019, 12:15 Aktualizované dňa 27.11.2019 o 12:56

Vláda sa bude zaoberať vyplácaním minimálnych dôchodkov. Danko tvrdí, že sa našlo riešenie

Sociálna poisťovňa upozorňuje na to, že do februára budúceho roka nestíha všetkým prepočítať minimálne dôchodky.

Vláda sa bude zaoberať vyplácaním minimálnych dôchodkov. Danko tvrdí, že sa našlo riešenie
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Vláda by sa mala na štvrtkovom rokovaní zaoberať návrhom, ako má Sociálna poisťovňa zvládnuť priznanie vyšších minimálnych dôchodkov.

Zo zákona by sa mohol vypustiť parameter kvalifikovaný rok, ktorý je dôležitý na určenie vyššieho minimálneho dôchodku.

Návrh má byť prerokovaný v skrátenom režime. Avizoval to predseda SNS a parlamentu Andrej Danko.

"Hľadáme riešenia, aby sme systémovo zmenili uznávanie týchto minimálnych dôchodkov," priblížil Danko.

O zmenách rokovala SNS aj s koaličnými partnermi, aj s ministrom práce Jánom Richterom, ako i so Sociálnou poisťovňou.

Danko hovorí o kompromisnom riešení

Práve SP upozorňovala na to, že do februára budúceho roka nestíha všetkým prepočítať minimálne dôchodky. Podľa Danka, ak by nebola zmenená forma vyplácania minimálnych dôchodkov, muselo by dôjsť k prehodnocovaniu každého dôchodcu.

"Podľa stanoviska ministerstva práce aj SP by to údajne nestíhali. Našlo sa kompromisné riešenie, s ktorým súhlasil aj každý koaličný partner," avizoval Danko.

Poslanec SNS Tibor Bernaťák priblížil, že vláda by mala prijať nanovo spôsob výpočtu minimálnych dôchodkov. "Jedným z riešení je, že sa vypustí kvalifikovaný rok. Dotyčný musí odpracovať 30 rokov, jedine to slovko 'kvalifikovaný' vypadne, pretože je to veľmi komplikované skúmanie," vysvetlil Bernaťák.

Na minimálny dôchodok by tak podľa SNS malo mať nárok viac občanov.

Tlak na koaličných partnerov 

Danko podotkol, že pri minimálnom dôchodku vnímal vyjadrenia ministerstva práce aj SP. "Snažil som sa urobiť tlak na koaličných partnerov, aby sa zamysleli nad tým, či si vláda a vedenie SP vezme na krk to, že by boli minimálne dôchodky vyplácané až niekedy v októbri," podotkol Danko s tým, že sa však našlo kompromisné riešenie.

"Ide o systém, aby sa nemusel práve každý dôchodca kontaktovať a nemuselo dôjsť k prepočtu, aby sa to urobilo plošne. Zahrnie to väčší počet dôchodcov, ale zjednoduší to administratívu. Operačný čas pre SP bude podstatne lepší a nemusia zvyšovať počet zamestnancov," dodal Danko.

Generálny riaditeľ SP Ľubomír Vážny (Smer-SD) sa minulý týždeň pokúsil na parlamentnom sociálnom výbore získať viac času na prepočet minimálnych dôchodkov, ktoré sa zvýšia po zmene zákona, ktorý pripravili poslanci SNS. Neuspel však, výbor jeho návrh odmietol. Vysvetlil vtedy, že problém má SP najmä s údajmi poistencov, ktorí pracovali v zahraničí, pretože nimi nedisponuje a museli by ich predložiť samotní dôchodcovia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.