Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Parlament schválil posledný rozpočet pred parlamentnými voľbami 2020. Tým, že ide o predvolebný rozpočet, sa do zákona na poslednú chvíľu dostali viaceré sociálne opatrenia v stovkách miliónoch eur. Aj tie môžu spôsobiť, že štát bude v budúcom roku hospodáriť oproti plánom výrazne horšie.

Ministerstvo financií počíta s tým, že Slovensko skončí v budúcom roku so schodkom vo výške pol percent výkonu ekonomiky.

​Analytici Národnej banky Slovenska aj Rady pre rozpočtovú zodpovenosť však prepočítali, že ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, schodok bude omnoho vyšší. Až 1,6 percenta hrubého domáceho produktu.

Problémové dividendy

V zákone roka sú podľa analytikov mnohé položky zle narozpočtované. Naposledy bolo pritom viac nášľapných mín v rozpočte v roku 2012. Pri veľkom množstve opatrení nie je ich krytie bližšie špecifikované, upozornili analytici centrálnej banky.

Digital + 25€ palivová karta

Obdarujte seba alebo svojich blízkych exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín a ako darček od nás získate palivovú kartu v hodnote 25€.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.