Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.12.2019, 16:33

V rozpočte je veľa rizík, varuje viceguvernér Národnej banky

Parlament dnes schválil posledný rozpočet pred parlamentnými voľbami 2020.

Deficit by mal podľa rozpočtu dosiahnuť 0,49 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Národná banka očakáva deficit 1,6 percenta HDP, čo je takmer o 1,1 miliardy viac. Podľa viceguvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Ľudovíta Ódora však obsahuje viacero rizík. 

"Existuje dosť veľa rizík v rôznych oblastiach, bohužiaľ nie sme sami, lebo niekto by mohol povedať že Národná banka Slovenska je pesimistická," myslí si viceguvernér.

"Môže sa stať, že príde niečo veľmi pozitívne, ale pri súčasných znalostiach a súčasných trendoch v rozpočte to vyzerá skôr na to, že ten deficit sa bude pohybovať v blízkosti 1,5 percenta," myslí si viceguvernér. 

​Podľa Ódora je rozdiel medzi odhadom ministerstva financií a NBS taký veľký preto, lebo ministerstvo má "menežovací priestor, v ktorom sa môžu pohybovať," povedal. "My to vieme vyhodnotiť len na základe trendov, ktoré vidíme," dodal.

Podľa Ódora je v rozpočte cítiť volebný cyklus. "Najvážnejší faktor je v tom, že sa končí jedno volebné obdobie, a to volebné obdobie končí relatívne skoro v tom roku, to znamená, že ten súčasný parlament možnože nevníma až tak ten rok 2020 ako niečo, kde treba postaviť naozaj veľmi realistický rozpočet," povedal Ódor.

"Rozpočet na rok 2020 je len akýmsi predvolebným rozpočtom, a už teraz treba rozmýšľať ako ďalej, aké mechanizmy zaviesť, aby tie rozpočty boli záväznejšie," povedal Ódor. Podľa neho je treba rozmýšľať, čo treba spraviť v jednotlivých oblastiach, aby Slovensko hospodárilo efektívne. 

"Väčšinou, keď je politická zmena, jedno oko býva zavreté aj v Európskej komisii," ozrejmil Ódor možný postoj EK k schválenému rozpočtu. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.