Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.12.2019, 10:14

Slovenská ekonomika rástla najpomalšie za takmer šesť rokov

Podľa štatistikov klesla výkonnosť kľúčových odvetví ekonomiky vrátane priemyslu.

Tempo medziročného rastu slovenského hospodárstva v treťom štvrťroku spomalilo na takmer šesťročné minimum 1,3 percenta z 2,2 percenta v druhom kvartáli. Informoval o tom dnes štatistický úrad, ktorý tak potvrdil svoj skorší odhad. V medzikvartálnom porovnaní hrubý domáci produkt (HDP) Slovenska v treťom štvrťroku vzrástol o 0,4 percenta.

​Spomalenie tempa rastu HDP ovplyvnil vývoj spotreby domácností i štátu, rovnako ako rýchlejšie zvyšovanie dovozu výrobkov a služieb než vývozu. Podľa štatistikov klesla výkonnosť kľúčových odvetví ekonomiky vrátane priemyslu.

Hospodárstvo Slovenska rástlo v treťom štvrťroku pomalšie ako ekonomika Českej republiky, ktorá medziročne vzrástla o 2,5 percenta.

Priemerná mzda na Slovensku v sledovanom období vzrástla medziročne o 7,7 percenta na 1068 eur. Platy na Slovensku sú dlhodobo nižšie ako v Českej republike, kde priemerný plat v druhom kvartáli vzrástol o 6,9 percenta na 1 320,42 eur.

Miera nezamestnanosti na Slovensku podľa metodiky štatistického úradu stúpla v treťom tohtoročnom štvrťroku na 5,9 percenta z 5,7 percenta v druhom kvartáli, kedy bola na historickom minime.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.