Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.12.2019, 11:35

Parlament schválil novelu, ktorá má sprehľadniť údaje o dlžníkoch v bytovom dome

Novela má prispieť k zjednodušeniu a sprehľadneniu spôsobu zverejňovania údajov o dlžníkoch na úhradách v bytovom dome.

Parlament schválil novelu, ktorá má sprehľadniť údaje o dlžníkoch v bytovom dome
Zdroj: Marek Kmeť

Spôsob zverejňovania údajov o dlžníkoch na úhradách v bytovom dome by sa mal sprehľadniť. Počíta s tým novela zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov poslanca Petra Pamulu (SNS), ktorú vo štvrtok schválil parlament.

Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov je účinný už 25 rokov a podľa Pamulu prešiel mnohými novelizáciami.

"Aktuálne sa väčšina jeho paragrafov venuje správe bytového fondu, ktorej úprava nie je stále ucelená v jednom všeobecnom právnom predpise. Aj keď uvedený zákon prešiel rozsiahlou zmenou, nevyriešil mnohé v praxi sa objavujúce problémy. Navrhované zmeny sledujú snahu vyriešiť spoločensky nežiaduce otázky pri výkone správy bytového fondu a prispieť k zdravej finančnej kondícii bytových domov na Slovensku," priblížil Pamula.

Novela má prispieť k zjednodušeniu a sprehľadneniu spôsobu zverejňovania údajov o dlžníkoch na úhradách v bytovom dome.

"Zároveň sa pri zákonnom záložnom práve zavádza jednotné rovné pravidlo postavené na porušení povinnosti vlastníka uhradiť preddavky za aspoň pätnásť mesiacov, pričom nemusí ísť o porušenie povinnosti pätnásť mesiacov za sebou," doplnil Pamula.

Parlament schválil aj Pamulov pozmeňujúci návrh, ktorým sa definuje obsah domového poriadku. Môže upravovať pravidlá dodržiavania nočného pokoja, zásady chovania domácich zvierat v bytoch a nebytových priestoroch.

Podmienkou platnosti domového poriadku je jeho schválenie nadpolovičnou väčšinou všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.

Správca bude mať povinnosť zverejniť jeho znenie na obvyklom mieste, kde sa zverejňujú oznamy v dome.

Ďalšou zmenou sa do praxe zavedie podmienka, kedy sa neplatič v bytovom dome dostane na tzv. tabuľu hanby. Má sa tak stať, ak vlastník nezaplatí preddavky do fondu prevádzky, údržby a opráv vo výške trojnásobku ich aktuálneho mesačného určenia.

Druhým jeho schváleným pozmeňujúcim návrhom sa zmení spôsob preukazovania odbornej spôsobilosti pre viazanú živnosť v oblasti realitnej činnosti. Druhou alternatívou k vysokoškolskému vzdelaniu ekonomického, právnického, stavebného alebo architektonického smeru bude úplné stredné vzdelanie s maturitnou skúškou, dva roky praxe v odbore a osvedčenie o absolvovaní akreditovaného vzdelávacieho programu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.