Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.12.2019, 00:00

Rok v doprave: súťaže aj večný tunel

Nové úseky diaľnic na Slovensku nepribudli už dva roky, zmení sa to až koncom tohto mesiaca. Napriek tomu sa v sektore dopravy za posledných 12 mesiacov diali zaujímavé veci.

Rok v doprave: súťaže aj večný tunel
Zdroj: TASR

Liberalizácia, arbitráž a nový tender na Višňové. Napriek tomu, že čoskoro dôjde k otvoreniu jediného diaľničného úseku na Slovensku za posledné dva roky, rok 2019 bol v sektore dopravy naozaj živý. Stále však vidieť nedostatky. „Ak má byť minister dopravy a výstavby hodnotený podľa plnenia programového vyhlásenia vlády, to je nesplnené. Nemáme nový stavebný zákon, verejná doprava je nevyriešená, v osobnej železničnej doprave bola kvalita a zanedbaná údržba terčom častých posmeškov,“ upozorňuje riaditeľ Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo Rastislav Cenký.


Aj preto podľa jeho slov nie je možné posledné volebné obdobie hodnotiť z tohto hľadiska pozitívne. „Veľké infraštruktúrne projekty v štáte zlyhali a kompetentní sa ukázali ako absolútne neschopní nájsť dostupné a pre štát a občanov výhodné riešenia,“ odkázal analytik.


HN vám teraz prinášajú päť dôležitých momentov, ktoré týmto segmentom hýbali v roku 2019.


Višňové
Problematický diaľničný úsek D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala vrátane povestného tunela Višňové mal byť podľa zmluvy hotový v decembri tohto roka. Ale nie je. V súčasnosti sa čaká na nový tender. Zhotoviteľ Salini Impregil

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.