Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.12.2019, 00:00

Minimálny dôchodok po novom? Môže sa u nás stať to, čo v Grécku, varuje Švejna

Vyzerá to tak, že do druhého piliera vstúpi tento rok 80-tisíc ľudí, čo bude okrem úvodnej fázy historicky najviac, tvrdí pre HN štátny tajomník ministerstva práce Ivan Švejna.

Minimálny dôchodok bude po novom na úrovni 33 percent priemernej mzdy, pričom podmienky na jeho dosiahnutie sú veľmi benevolentné. Kritici hovoria o riziku, že ľudia stratia motiváciu, aby si vôbec platili odvody. Je táto výhrada relevantná?
Tento problém treba rozobrať vo viacerých rovinách. Tou prvou je ekonomický pohľad na vec. Ja nemám nič proti minimálnemu dôchodku. Je v poriadku, že máme byť solidárni s ľuďmi, ktorí počas svojho pracovného života mali nízke príjmy, či už ide o upratovačky, poštárov alebo podobné profesie. Otázkou je, ako tento systém nastaviť a koľko to celé bude stáť štát. Takto nastavený minimálny dôchodok zvýši záťaž v prvom roku zhruba o 150 miliónov eur, potom to bude ešte narastať. V budúcnosti to dosiahne dve percentá HDP. To znamená, že takýmto nastavením minimálneho dôchodku sa dlhodobá udržateľnosť systému zníži o celé dve percentá. A to je skutočne veľmi veľká suma.

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.