Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.12.2019, 19:30

Vybavovačky na úradoch či bankách. Čo teraz čaká obyvateľov zhorenej bytovky?

Obyvateľov zhorenej bytovky v Prešove čakajú vybavovačky na úradoch a bankách. Ak nemali domácnosť správne poistenú, vzniká problém.

Domov, doklady i spomienky. Obyvatelia prešovskej bytovky na Mukačevskej ulici prišli v priebehu pár hodín a dní o všetko. Mnohí z nich sa však ocitli v nezávideniahodnej situácii dvojnásobne. Prišli o byt, ktorý keďže je zaťažený hypotékou, musia platiť za nové bývanie aj splácať úver za nehnuteľnosť, o ktorú prišli.

Dôležité je poistenie

Zo 48 bytov prešovskej bytovky bolo 18 zaťažených hypotékami. Všetky boli poistené proti živelným pohromám – je to totiž jednou z podmienok toho, aby klient mohol od banky čerpať úver.

Problém však nastáva v prípade, keď poistenie nie je nastavené správne, teda na reálnu hodnotu nehnuteľnosti. Vtedy sa môže stať, že poisťovňa nevyplatí klientovi toľko peňazí, aby mu to stačilo na kúpu rovnakého bytu v rovnakej veľkosti a kvalite, vysvetlil Peter Világi zo spoločnosti Fincentrum.

Samozrejme, klienti musia hypotéku riadne splácať až do okamihu uzatvorenia šetrenia poistnej udalosti a vyplatenia poistného plnenia. Až po vysporiadaní poistnej udalosti a vyplatení dlžnej sumy ich záväzok zaniká,“ dodáva.

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.