Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.12.2019, 19:30

Vybavovačky na úradoch či bankách. Čo teraz čaká obyvateľov zhorenej bytovky?

Obyvateľov zhorenej bytovky v Prešove čakajú vybavovačky na úradoch a bankách. Ak nemali domácnosť správne poistenú, vzniká problém.

Domov, doklady i spomienky. Obyvatelia prešovskej bytovky na Mukačevskej ulici prišli v priebehu pár hodín a dní o všetko. Mnohí z nich sa však ocitli v nezávideniahodnej situácii dvojnásobne. Prišli o byt, ktorý keďže je zaťažený hypotékou, musia platiť za nové bývanie aj splácať úver za nehnuteľnosť, o ktorú prišli.

Dôležité je poistenie

Zo 48 bytov prešovskej bytovky bolo 18 zaťažených hypotékami. Všetky boli poistené proti živelným pohromám – je to totiž jednou z podmienok toho, aby klient mohol od banky čerpať úver.

Problém však nastáva v prípade, keď poistenie nie je nastavené správne, teda na reálnu hodnotu nehnuteľnosti. Vtedy sa môže stať, že poisťovňa nevyplatí klientovi toľko peňazí, aby mu to stačilo na kúpu rovnakého bytu v rovnakej veľkosti a kvalite, vysvetlil Peter Világi zo spoločnosti Fincentrum.

Samozrejme, klienti musia hypotéku riadne splácať až do okamihu uzatvorenia šetrenia poistnej udalosti a vyplatenia poistného plnenia. Až po vysporiadaní poistnej udalosti a vyplatení dlžnej sumy ich záväzok zaniká,“ dodáva.

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.