Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.12.2019, 18:55 Aktualizované dňa 13.12.2019 o 19:52

Košice budú v úvode roka 2020 hospodáriť v rozpočtovom provizóriu

Mestskí poslanci na svojom piatkovom zastupiteľstve prerušili rokovanie o budúcoročnom rozpočte.

Košice budú v úvode roka 2020 hospodáriť v rozpočtovom provizóriu
Zdroj: wikipedia.org

Mesto Košice bude v úvode roka 2020 hospodáriť v rozpočtovom provizóriu. Mestskí poslanci na svojom piatkovom zastupiteľstve prerušili rokovanie o budúcoročnom rozpočte.

Ako pre TASR uviedol primátor Jaroslav Polaček, po tom, ako do návrhu rozpočtu zapracujú všetky zmeny - vrátane schváleného zvýšenia dane z nehnuteľností, opäť pristúpia k rokovaniu. „Dohodli sme sa, že pôjdeme v riadnom zastupiteľstve, to znamená niekedy vo februári. Samotné rozpočtové provizórium nie je vec, ktorá by bola nezvyčajná,“ povedal s tým, že Košice boli v podobnej situácii niekoľkokrát aj za bývalého vedenia. „Je to vec, ktorá je prirodzená, dá sa s ňou fungovať a pracovať,“ dodal.

Podľa jeho slov v rozpočte mesta, v dôsledku legislatívnych zmien a takzvaných sociálnych balíčkov, chýba približne 20,5 milióna eur. Pôvodne, na základe prognóz štátneho rozpočtu, počítali so sumou okolo 18 miliónov eur. Tá napríklad nezahŕňala zníženie príjmov z podielových daní v rámci schváleného štátneho rozpočtu v hodnote zhruba 700-tisíc eur či výpadok za zníženie poplatku za uloženie odpadu.

Ako vysvetlil, zmenou zákona spoločnosť U. S. Steel Košice v tomto prípade neplatí priamo mestu, ale ide o príjem environmentálneho fondu. Ten mestu následne posiela krátenú sumu. Výpadok v sume okolo 1,5 milióna eur je podľa jeho slov spôsobený aj v dôsledku odstavenia jednej z vysokých pecí košických oceliarní.

Primátor ešte počas štvrtkového (12. december) schvaľovania programu mestského zastupiteľstva (MsZ) navrhoval stiahnuť z rokovania návrh rozpočtu. Argumentoval množstvom nových požiadaviek na zmeny, ktoré mesto nie je schopné zapracovať tak, aby rozpočet splnil zákonnú podobu. Poslanci vtedy bod z rokovania nestiahli, v piatok ho napokon prerušili. Jedným z dôvodov je aj zvýšenie dane z nehnuteľností, ktoré odobrili. Príjem z nich je potrebné zahrnúť do budúcoročného rozpočtu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.