Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.12.2019, 11:07 Aktualizované dňa 17.12.2019 o 12:37

Kamenický: Rozpočet na budúci rok je napätý, preto treba naďalej pokračovať v boji s daňovými únikmi

Jedným z nástrojov, ktorý by mal prispieť k lepšiemu výberu daní, je projekt eKasa, tvrdí Kamenický.

Kamenický: Rozpočet na budúci rok je napätý, preto treba naďalej pokračovať v boji s daňovými únikmi
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Daňové príjmy štátu k novembru tohto roka boli splnené na 99,3 percenta, výpadok oproti plánu je okrem iného spôsobený zrušením mimoriadneho odvodu obchodných reťazcov a výpadok zaznamenalo Ministerstvo financií (MF) SR aj v oblasti spotrebných daní.

Darilo sa, naopak, zvýšiť výber dane z pridanej hodnoty a vyšší je oproti plánu aj výber dane z príjmu fyzických osôb. "V budúcom roku musíme pre zabezpečenie splnenia rozpočtu naďalej bojovať s daňovými únikmi," povedal v utorok minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).

"Vzhľadom na to, že projekt odvodu obchodných reťazcov nebol zrealizovaný vo výške asi 112 miliónov eur, tak výber je v podstate na úrovni toho, čo bolo rozpočtované," povedal minister. V súčasnosti je podľa neho výpadok vo výbere daní na úrovni okolo 80 miliónov eur.

Vo výbere dane z pridanej hodnoty (DPH) sa podľa Kamenického podarilo vybrať oproti plánu asi o 100 miliónov eur viac, o 51 miliónov navyše oproti plánu vybral štát aj na dani z príjmu fyzických osôb. Výpadok okolo 47 miliónov eur na výbere spotrebných daní zdôvodnil minister nižším poklesom tempa hospodárskeho rastu slovenskej ekonomiky.

Podľa Kamenického je rozpočet na budúci rok napätý, a preto treba naďalej pokračovať v boji s daňovými únikmi. Jedným z nástrojov, ktorý by mal prispieť k lepšiemu výberu daní, je projekt eKasa Finančnej správy (FS) SR.

Podľa prezidentky FS Lenky Wittenbergerovej eviduje ešte FS okolo 30-tisíc registračných pokladníc, ktoré nie sú on-line pripojené na finančnú správu, napriek tomu, že podnikateľom na splnenie tejto povinnosti zostávajú už iba dva týždne.

Wittenbergerová však pripomenula, že môže ísť aj o sezónnych podnikateľov, ktorí registračnú pokladnicu v súčasnosti nevyužívajú. FS plánuje od začiatku budúceho roka intenzívne kontroly na používanie eKasy. Pokuty, ktoré podnikatelia môžu dostať, sa pohybujú od 333 eur až po 20-tisíc eur alebo odobratie živnostenského oprávnenia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.