Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.12.2019, 15:00

Top developer: Ceny bytov by mohli byť nižšie. V rukách to má štát

  • Ak by sa celý proces zjednodušil, dostalo by sa na trh viac bytov a prichádzala by do úvahy úprava cien.
  • V rozhovore pre HN to hovorí Ján Krnáč, výkonný riaditeľ Cresco Real Estate, najväčšieho rezidenčného developera na Slovensku.
Top developer: Ceny bytov by mohli byť nižšie. V rukách to má štát
Zdroj: Cresco Real Estate

Priemerná cena nehnuteľností na Slovensku sa v treťom kvartáli vyšplhala nad úroveň 1 600 eur za štvorcový meter. Ceny v Bratislave prekračujú hranicu dvetisíc eur. Sú ceny adekvátne?
Ceny sú určite adekvátne, keďže ich určuje samotný trh. Momentálne je na trhu vysoký dopyt po nehnuteľnostiach, ale ponuka nie je dostačujúca. Nie je to však jediný faktor, ktorý vplýva na ceny nehnuteľností. Na konečné ceny vplýva aj fakt, že rastú ceny vstupných nákladov. Za posledné tri až štyri roky vzrástla cena stavebných materiálov o 35 až 40 percent. Nevzrástla len stavebná časť, ale aj iné náklady, ako napríklad marketingové služby, cena práce či architektonické práce. Všetko sa v konečnom dôsledku odzrkadľuje v konečnej cene danej nehnuteľnosti.

Ako by ste definovali realitnú bublinu?
Ja si myslím, že realitná bublina vznikne vtedy, keď je cena bytu neprirodzene vysoká. To znamená, že marže developerov alebo stavebníkov sú neúmerne vysoké a kupujúci si v konečnom dôsledku bývanie nebude môcť dovoliť.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.