Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.12.2019, 11:27

Bratislava rieši zadlženosť Devína. Mestská časť má dlhy niekoľko rokov a je v nútenej správe

  • Celková výška dlhu Devína je aktuálne 11,5 milióna eur, hodnota majetku mestskej časti je na nulovej úrovni.
  • Ochotu pomôcť Devínu dostať sa z nútenej správy vyjadril v roku 2018 aj finančník Patrik Tkáč.
  • Devín je od roku 2005 v nútenej správe pre dlhy.
Devín
Zdroj: TASR

Mesto Bratislava chcelo do konca roka predostrieť najlepší spôsob, ako vyriešiť zadlženosť Devína, ktorá bola na jeseň na úrovni 11,5 milióna eur a pre dlhy je mestská časť v nútenej správe.

Magistrát pre TASR uviedol, že oddlženie Devína rieši. Priznáva však, že vecne zodpovedný odborný útvar bol zahltený inou agendou, najmä prípravou návrhu budúcoročného rozpočtu, a mesto nestíha plánované predstavenie riešenia zadlženosti mestskej časti Devín do konca roka.

Dve alternatívy

"Návrhy riešení budeme konkretizovať a rozpracúvať v prvom kvartáli roku 2020. Nateraz možno povedať, že na základe doteraz identifikovaných možností na oddlženie Devína pracujeme s dvoma alternatívami," priblížil pre TASR hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Zástupcovia mesta už absolvovali prvé rokovania na ministerstve financií, s niektorými veriteľmi Devína, ako aj s núteným správcom mestskej časti. "Vzhľadom na otvorené rokovania by sme však neradi v tejto chvíli bližšie konkretizovali uvedené návrhy," podotkol Bubla.

Starostka Devína Ľubica Kolková v septembri povedala, že celková výška dlhu Devína je aktuálne 11,5 milióna eur, hodnota majetku mestskej časti je na nulovej úrovni, všetko, s čím samospráva narába, je zverené a ročný rozpočet Devína je na úrovni 800-tisíceur. "Každý, kto si to vie spočítať, vidí, že Devín sa sám z tejto situácie nedostane," podotkla.

Snaha Devína dostať sa z dlhov trvá už niekoľko rokov. Rokovaniami s veriteľmi počas roka 2017 dosiahla samospráva prísľub, že pri splatení sumy 6,75 milióna eur by boli všetky jej záväzky vynulované a nútená správa by mohla byť ukončená. Devín však toľko peňazí nemá, preto chcel, aby mu v tejto situácii pomohlo hlavné mesto. Naň totiž v roku 2014 prešiel legislatívnou zmenou výkon nútenej správy z ministerstva financií.

Pomôcť chce aj Patrik Tkáč

V roku 2018 bratislavskí mestskí poslanci vyjadrili ochotu pomôcť mestskej časti dostať sa z nútenej správy a poverili vtedajšieho primátora Bratislavy Iva Nesrovnala, aby v spolupráci s Devínom realizoval kroky k príprave dohody so všetkými veriteľmi mestskej časti s cieľom vyrokovať podmienky jej oddlženia.

Magistrát pre TASR minulý rok uviedol, že riešenie tejto otázky je veľmi komplikované, či už po stránke finančnej legislatívy, kde primátor hovoril na túto tému s viacerými členmi vlády, ako aj v rovine dohody na úrovni samotného mesta, kde by sa na vyriešenie tohto problému vyžadoval konsenzus všetkých 17 mestských častí Bratislavy. Nesrovnal deklaroval, že mesto musí v tejto veci postupovať podľa zákona.

Ochotu pomôcť Devínu dostať sa z nútenej správy vyjadril v roku 2018 aj finančník Patrik Tkáč. Devínska samospráva s finančníkom o tejto možnosti aj rokovala. V oboch možnostiach riešenia svojho dlhu však Devín nenašiel doteraz finálne riešenie.

Devín je od roku 2005 v nútenej správe pre dlhy. Zadlžovanie mestskej časti sa začalo v roku 1996, keď sa vytvorila skupina, ktorá chcela pod hlavičkou mestskej časti vyvíjať realitnú a developerskú činnosť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.