Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.12.2019, 20:30

Šéf Jaguara pre HN: Každý náš model bude mať aj svoju elektrickú verziu

Rozvoj elektromobility neznamená koniec investícií do spaľovacích motorov, hovorí prevádzkový riaditeľ nitrianskeho závodu Jaguar Land Rover Russell Leslie.

Russell Leslie
Zdroj: HN/Peter Mayer

Kariéru v Jaguari ste začínali vo výrobe. Znamená to, že ste príkladom toho, že každý pracovník môže byť raž šéfom výrobného závodu, ako je tento?
Určite. Vytrvalá práca, zanietenie, flexibilita v kombinácii so skutočnou vierou v úspech dokážu prekonať akékoľvek prekážky. Niektorí ľudia majú pred ostatnými na začiatku výhodu v podobe šikovnosti, rozhodujúce sú však znalosti a skúsenosti, ku ktorým dokážeme naším zamestnancom dopomôcť, prostredníctvom vzdelávania, ktoré im podnik poskytuje.

Aké boli začiatky v Nitre? Bolo ťažké pretaviť túto fabriku do dnešnej podoby?
Pochopiteľne, ako to býva pri projektoch tohto rozmeru, spočiatku sme možno dennodenne narážali na problémy a prekážky, ktoré však zároveň boli výzvou. Investície do nitrianskeho závodu predstavujú 1,4 mld. eur, čo hovorí samo za seba o veľkosti projektu. Rozbiehanie výrobného centra, ako je toto, je náročná a niekedy aj hrboľatá cesta. Väčšina možných problémov, ako aj rýchlosť a efektívnosť ich riešenia je závislá od toho, ako máte nastavený tím ľudí. Ak dobre, tak je pomerne jednoduché vyrovnať sa s prekážkami. Je to tiež príležitosť pre každého z nás neustále na sebe pracovať a rozvíjať sa. Pre mňa osobne je táto práca, ako keby som bol každý deň v škole, kde mám stále možnosť niečo nové sa naučiť.

Podnik zažil už druhý rok kolektívne vyjednávania s odbormi, pričom sa vždy skloňovalo aj slovo štrajk. Ako hodnotíte výsledok posledného vyjednávania?
Celé vyjednávanie považujem za férové, korektné a vyrovnané.

Ako vnímate silu odborov v podniku? Očakávali ste, že budú odbory v krajnom prípade pripravené aj zastaviť výrobu?
Ak ste vo vyjednávaní, musíte mať nejakých žolíkov, ktorých v určitom bode dokážete použiť, aby ste sa priblížili k pozitívnemu výsledku. Domnievam sa, že obe strany si uvedomovali, že pristúpiť k štrajku by nebolo prínosné tak pre zamestnancov, ako ani pre samotnú spoločnosť.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 79% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.