Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.01.2020, 00:00

Miroslav Kotov: Aktuálny dôchodkový systém je najlepší, aký sme kedy mali

  • 15 rokov, 1,5 milióna sporiacich, vyše deväť miliárd eur úspor. Takto dnes vyzerá viacpilierový dôchodkový systém na Slovensku.
  • V čase, keď sa reforma spúšťala, ľudí lákala hlavne na vyššie penzie a mnoho výhod. Dnes však fungovanie systému mnohí kritizujú.
  • Máme teda našetrené dosť, alebo by sme si mohli viesť lepšie?
  • Miroslav Kotov, predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (ADSS), v rozhovore pre HN tvrdí, že aktuálny systém je najlepší, aký sme doteraz mali: konkurencia medzi správcovskými spoločnosťami funguje a poplatky máme najnižšie v širokom okolí.

Ako si sporíte na dôchodok, máte druhý a tretí pilier?
Samozrejme, mám aj druhý, aj tretí pilier.

A sporíte si v konzervatívnych, či v rastových fondoch?

V rastových.

Prečo?
Pretože sporenie na dôchodok je beh na dlhú trať. Extrémne dlhú. A medzi začiatkom a koncom sporenia je v mnohých prípadoch až 40 rokov. Druhým dôležitým faktorom je, že ide o postupné sporenie. To znamená: keď začnete sporiť, máte na účte nulové úspory a každý mesiac si ich postupne zvyšujete. Výsledok je taký, že na začiatku sporenia, keď sú ľudia mladí a ich úspory nízke, mali by byť umiestnené primárne do rizikových investícií, teda rastových fondov v rámci druhého piliera. Keď sa neskôr približujú k dôchodku a zvyšuje sa ich objem úspor, mali by sa postupne presúvať do konzervatívnejších fondov, aby si k záveru sporenia hlavne chránili nasporenú hodnotu.

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.