Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.12.2019, 11:21

Aukcie na nové obnoviteľné zdroje budú spustené na prelome roka, tvrdí Žiga

Okrem týchto aukcií umožnia jednotlivé distribučné spoločnosti pripojenie nových OZE podľa určenia kapacity inštalovaného výkonu ministerstvom v tomto roku 12 MW a v budúcom 15 MW.

Peter Žiga
Zdroj: TASR

Avizované aukcie na nové obnoviteľné zdroje elektrickej energie (OZE) spustí Ministerstvo hospodárstva (MH) SR v závere tohto alebo začiatkom budúceho roka.

Záujemcovia o výstavbu nových OZE s nárokom na doplatok ceny od štátu budú súťažiť o súhrnnú kapacitu od 30 do 50 megawattov (MW) bez technologického obmedzenia. Kritériom bude iba požadovaný doplatok od štátu za dodanú jednotku energie. TASR to potvrdil minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD).

"Výzvu vyhlásime v krátkom čase," povedal Žiga. "Do konca roka pravdepodobne na našej internetovej stránke vyhlásime podmienky súťaže a vlastnú aukciu zrealizujeme možno v prvej polovici januára," spresnil minister. Vyhodnotenie výzvy podľa šéfa rezortu ministerstvo zrealizuje až po februárových parlamentných voľbách.

Kapacita na pripojenie nových OZE je obmedzená možnosťami Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS), a preto podľa ministra nie je možné vyhlásiť aukcie na vyššie kapacity nových zdrojov OZE. Situáciu by mali v budúcom roku zlepšiť nové prepojenia prenosovej sústavy s Maďarskom pri Gabčíkove aj pri Rimavskej Sobote.

Aká bude v nasledujúcich rokoch pre obnoviteľné zdroje elektrickej energie vyčlenená kapacita, nie je zatiaľ jasné. Presnejšie čísla prinesie štúdia, ktorú bude mať SEPS k dispozícii v priebehu budúceho roka. Pre zaistenie stability elektrickej siete OZE potrebujú aj ďalšie zdroje energie, ktoré ich dokážu nahradiť v čase, keď nefúka vietor alebo nesvieti slnko.

Okrem týchto aukcií umožnia jednotlivé distribučné spoločnosti pripojenie nových OZE podľa určenia kapacity inštalovaného výkonu ministerstvom v tomto roku 12 MW a v budúcom 15 MW.

V Národnom energetickom a klimatickom pláne do roku 2030 Slovensko z hľadiska podielu OZE na výrobe elektriny počíta s nárastom na 27 %, pričom v súčasnosti sa tento podiel blíži k úrovni 24 percent.

Splnenie záväzku na zvýšenie celkového podielu OZE v energetickom mixe Slovenka na 19,2 percent vidia odborníci skôr vo zvyšovaní podielu OZE vo vykurovaní.

Podľa Žigu Slovensko už teraz patrí k vzorovým krajinám pri výrobe elektriny z nízkouhlikových zdrojov a neúmerné zvyšovanie percentuálneho podielu OZE by mohlo viesť k "bizarným nezmyselným" následkom, ako je odstavovanie jadrových blokov len pre napĺňanie štatistiky. "A to už nemá s bojom proti klimatickej zmene nič spoločné," dodal minister.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.