Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.12.2019, 16:00

Slováci chodia k doktorovi ako na klavír. Špecialisti nás stoja milióny

Slovenský pacient chodí do ambulancií najviac z celej EÚ. Lepšou organizáciou primárnej starostlivosti by sme ušetrili stovky miliónov eur.

Slováci chodia k doktorovi ako na klavír. Špecialisti nás stoja milióny
Zdroj: Pixabay

Každý mesiac. Tak často navštívi priemerný Slovák lekára v ambulancii. Za rok dovedna 11,5 ráz, často zbytočne. Výsledok? Je to najviac v celej Európskej únii. A napriek tomu evidujeme až 168 odvrátiteľných úmrtí na 100-tisíc obyvateľov, čo je viac ako dvojnásobok priemeru.

Do ambulancií pritom lejeme porovnateľný objem peňazí ako bohaté štáty. Záver vládnych analytikov je jasný: primárna starostlivosť na Slovensku je neefektívna. Na čelo rebríčka nás pritom ťahá hlavne vysoký počet návštev špecialistov. Jedna stojí priemerne 11,7 eura a ak by sme ich počet znížili na priemer okolitých štátov, ročne by sme dokázali ušetriť až 207 miliónov eur.

Riešenie spočíva v tom, že niektoré ich kompetencie by postupne prebrali všeobecní lekári. Tí využívajú len 70 percent z kompetencií priemerného všeobecného lekára v Únii a len 48 percent kompetencií kolegov v krajinách s najlepšou primárnou starostlivosťou.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.